Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 12 Lipiec 2020r.
Drukuj

Prezes Tauronu Jerzy Kurella ocenia, że polski sektor energetyczny powinien się skonsolidować. W jego ocenie optymalne byłoby połączenie Tauronu, Enei i Energi.

"Obecny kształt rozbicia na cztery grupy energetyczne jest nie do utrzymania nawet w krótkim horyzoncie czasowym, stąd czekają nas, myślę, że nie w perspektywie lat, ale miesięcy, duże przeobrażenia na rynku energii, czyli powstanie mniejszej ilości grup paliwowo-energetycznych, które będą w stanie udźwignąć olbrzymie nakłady w sektorze, szacowane na ponad 130 mld zł w ciągu niecałych 10 lat" - powiedział dziennikarzom Kurella.

"Tauron widzę jako centrum kompetencji dla tworzenia nowego układu na rynku energii w Polsce" - dodał.

Zdaniem prezesa Tauronu do rozważenia są dwa-trzy modele.

"Jest PGE i potencjalnie może być połączona z Energą. Drugi model, to Tauron łączy się z Eneą, takie plany były. Trzeci model, najbardziej optymalny, to wspólny podmiot z połączenia Tauronu, Energi i Enei. To byłby podmiot, który byłby porównywalny potencjałem do PGE i pozwoliłoby udźwignąć inwestycje po stronie spółek. Przed tą rozmową nie uciekniemy" - skomentował Kurella.

Ocenił, że do konsolidacji sektora dojdzie "szybciej niż później". Zaznaczył jednocześnie, że decyzje należą do rządu.

Powiedział, że chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju i konkurencyjności na rynku europejskim.

Pytany, czy spółka byłaby zainteresowana przejęciami w sektorze energetycznym, gdyby jakieś oferty sprzedaży pojawiły się na rynku, odpowiedział: "Cały czas patrzymy, co jest ciekawe na rynku. Nie wykluczamy takich kroków".

Kurella poinformował, że kończą się uzgodnienia z PSE i URE w sprawie operacyjnej rezerwy mocy.

"Wierzę, że rozwiązanie będzie korzystne dla Tauronu" - powiedział

Źródło: CIRE.pl

Inne pomysły dotyczące sektora energetycznego.


Połączenie z Tauronem?


Wiadomość tą wyświetlono 1838 razy.