Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 08 Lipiec 2020r.
Drukuj

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Gorzowie Wlkp. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej Za Ojczyznę w gorzowskiej katedrze. Liturgii przewodniczył biskup Stefan Regmunta, a uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wszystkich szczebli, wojsko, poczty sztandarowe ( w tym dwa NSZZ Solidarność: Zarząd Regionu i Enea Gorzów Wlkp.), oraz licznie przybyli mieszkańcy Gorzowa Wlkp.

Ks. bp. Stefan Regmunt w wygłoszonej homilii nawiązał do bieżącej sytuacji w Polsce i procesu zmiany władzy-„Nie wystarczy wygrać bitwę, Trzeba wygrać wojnę - mówił. - Trwa wielka dyskusja. Są ci, którzy się cieszą i widzą w tym szansę szanse dla Polski. Ale nie brakuje też tych, którzy krytykują, oceniają i nie dają szansy, aby można było rozpocząć na nowo, może lepiej. Tacy, którzy traktują to, co idzie, jako przeciwstawienie się dobru, które już jest. Potrzeba byśmy byli razem. Nie wystarczy dokonać wyborów, trzeba wygrać wojnę. Wygrać to dobro, które widzimy jako cel naszych zabiegów, trosk, miłości Ojczyzny. Trzeba być razem, szukać sposobu, abyśmy wspólnie tworzyli jej pomyślność. Ojczyzna wciąż potrzebuje oczyszczenia, ale jest naszym umiłowanym domem, do którego chce się wracać. Bądźmy dzisiaj jedna rodziną i przedłużajmy tę atmosferę na kolejne dni w roku”.Po mszy spod gorzowskiej katedry wyruszył tradycyjnie pochód na Skwer Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach wzięła udział 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, poczty sztandarowe, kadeci, ułani z grupy rekonstrukcyjnej 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Lubniewic, z końmi i w oryginalnych mundurach.
Tradycyjnie, uroczystość na Skwerze Wolności była okazją do przyjęcia ślubowania przez kadetów klas wojskowych z Zespołu Szkół technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego złożono kwiaty. Tradycyjnie nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.


Po oficjalnej części, na skwerze Wolności, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się świąteczny piknik. Można było obejrzeć sprzęt bojowy Wojska Polskiego m.in. KTO Rosomak, Czołg Leopard 2AM, Wyrzutnia RM 70, czterokołowiec ARCTiCA, BRD SZAKAL. Jak zwykle w patriotyczne świętowanie włączyli się harcerze, którzy zapraszali do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku, rozdawali biało-czerwone chorągiewki oraz pierniczki w kształcie serca z napisem Polska. Można też było skosztować tradycyjnej "wojskowej grochówki".

Święto Niepodległości 2014


 Wiadomość tą wyświetlono 1387 razy.