Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Piątek, 26 Luty 2021r.
Drukuj

W Gdańsku na Nadzwyczajnym Posiedzeniu spotkali się członkowie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność (KK). W zamkniętym dla mediów 5 godzinnym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rządu RP: Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Minister edukacji narodowej Anna Zalewska i Rzecznik prasowy rządu Joanna Kopcińska.

W czerwcu KK sformułowała szereg postulatów dotyczących: -odmrożenia kwoty bazowej naliczania funduszu socjalnego, -płacy minimalnej w 2019 r., odmrożenia płac w sferze budżetowej, podwyżek w oświacie, -zatrudnianiu obcokrajowców, sytuacji w energetyce. Nasze postulaty wysłaliśmy premierowi. Brak odzewu na nasze postulaty coraz bardziej zbliżał nas do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Zdecydowaliśmy, że dla ich realizacji nie cofniemy się nawet przed ulicznymi protestami. Zanim wyjdziemy na ulice próbujemy się jednak dogadać przy stole. Ustaliśmy, że w pierwszej kolejności zorganizowane zostanie spotkanie KK z premierem Mateuszem Morawieckim.

Tym samym daliśmy rządzącym kolejną szansę na załatwienie najpilniejszych tematów. Premier skorzystał z zaproszenia i spotkał się z KK w Gdańsku.

Trwająca pięć godzin „męska rozmowa” z przedstawicielami Rządu RP doprowadziła do zbliżenia stanowisk, oraz dała nadzieję na konsensus w w/w tematach. Rządzący mieli też okazję zapoznać się z problemami poszczególnych branż. Niestety większość z nich wynika z braku „dobrej zmiany” w zarządach różnych spółek.

„Wiele tematów przez te pięć godzin omawialiśmy na KK i przekazaliśmy te problemy panu premierowi. Dzisiaj, po tym spotkaniu czekamy, aż pan premier usiądzie ze swoimi doradcami, ministrami, oceni to nasze spotkanie i przedstawi KK wnioski. Apeluję raz jeszcze, aby faktycznie pochylić się nad postulatami. Czekamy na pozytywną zwrotną informację ze strony rządu- Przewodniczący KK Piotr Duda.

„ Mieliśmy dzisiaj możliwość przedyskutowania wielu aspektów życia społecznego, gospodarczego. Patrząc na naszą gospodarkę i sprawność finansów naszego państwa podkreśliłem podczas naszego spotkania, że bardzo zależy mi na tym, by wykonać to, do czego rząd Prawa i Sprawiedliwości się zobowiązań, czyli do budowy silnego, sprawnego, solidarnego, sprawiedliwego i spójnego państwa. Przyjaznego dla ludzi, obywateli, pracodawców, a w szczególności pracowników reprezentowanych m.in przez związki zawodowe. Nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, to było koło napędowe polskiej gospodarki. Wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska – mówił premier Morawiecki po nadzwyczajnym spotkaniu.

Dalsze działania związku – w tym rozpoczęcie ewentualnej akcji protestacyjnej – uzależnione są od wyników rozmów z premierem rządu. Na informację zwrotną czekamy do 29 sierpnia 2018 r., czyli do kolejnego posiedzenia KK.

Wcześniejsze zebrania KK.


Wiadomość tą wyświetlono 1193 razy.