Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 07 Marzec 2021r.
Drukuj

 

Mikorzyn kolejny raz gościł członków Prezydium Rady Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ „Solidarność’ . Po emocjach związanych z Krajowym Zjazdem Delegatów         i dokonaniu zmian na stanowisku Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” , w dniach 03-04 listopada w Mikorzynie obradowało Prezydium SKE. Bieżące informacje z Grup Kapitałowych , Zespołu Trójstronnego Branży Energetycznej , XXV KZD we Wrocławiu oraz wspólna strategia działań                    to najważniejsze tematy nad którymi dyskutowali członkowie Prezydium Rady SKE. Przekazywane informacje o procesach restrukturyzacyjnych w Grupach Kapitałowych pokazują że jesteśmy odporni na „wizje” , jakimi raczą nas  Zarządy lub wytypowani przedstawiciele, wierni idei wywrócenia do góry nogami polskiej energetyki. Brak racjonalnego wytłumaczenia oraz niezrozumiałe jednostronne działania stawiają Zarządy w trudnej sytuacji , bo przecież po drugiej stronie mają doświadczonych energetyków, z 30-letnim stażem pracy. Utrata zaufania pracowników do takich działań , a przede wszystkim działania Związków Zawodowych , które nawołują do opamiętania i wskazują szereg niebezpieczeństw wynikających z przeprowadzania dzikiej restrukturyzacji , mogą doprowadzić  do fali protestów i strajków. Zrobić coś pożytecznego w drodze porozumienia jest wręcz nie realne , wymaga ogromnego wysiłku , łatwiej jest wprowadzić jednostronne zmiany zwłaszcza gdy posiada się odgórne poparcie. I tak się toczy dokonywanie zmian pod hasłem namieszać i wykiwać , bo przecież odpowiedzialność zawsze można zrzucić na Związki Zawodowe , a koszty zmian i tak zostaną przerzucone na  odbiorców energii elektrycznej.

Procesy prywatyzacyjne jakie obecnie toczą się wokół energetyki polskiej odbywają się w obliczu wielkiej tajemnicy zwłaszcza przed Związkami Zawodowymi , które mogą postawić szereg niewygodnych pytań. Niewygodne informacje  mogą przedostać się do opinii  publicznej obecnie karmionej  wszechobecnym „bajerem zielonej wyspy” , manipulowane wypowiedziami krętaczy od pijaru,  wciąż przekraczając dotychczasowe rekordy. Obrany kierunek utraty kontroli Ministerstwa Skarbu Państwa nad strategicznym sektorem gospodarczym ewidentnie wskazuje  na  pozbycie się odpowiedzialności za gospodarkę państwa , bo przecież ostatnie działania wokół stoczni polskich i nie tylko utwierdzają Związki Zawodowe , że takie działania mogą  sprowadzić problemy na pracowników branży energetycznej ,           a to już skrajna nieodpowiedzialność . Stanowisko SKE jakie zostało przekazane podczas ZTBE dotyczące obowiązku podpisania Pakietów Socjalnych   w procesach prywatyzacyjnych , a przede wszystkim ich negocjowania do dnia dzisiejszego nie uzyskało żadnej odpowiedzi. Z taką samą sytuacja spotykają się pisma wysyłane przez Związki Zawodowe z GK ENERGA oraz GK ENEA . Jak widać koordynacja wspólnej akcji protestacyjno-strajkowej ma solidne podstawy bo taka sama polityka czeka pozostałe grupy kapitałowe wytypowane do sprzedaży. Działania na taką skalę i w taki sposób raczej przypominają rozbiory gospodarcze  i nacjonalizację sektora energetycznego , a powoływanie się na wyższe potrzeby mogą tylko wzmóc obawy Związków Zawodowych  co do zagrożeń jakie dotkną pracowników oraz odbiorców energii elektrycznej.

Prezydium Rady Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ „Solidarność” na początku grudnia postanowiło zwołać  Radę SKE oraz zaprosić gości , by wspólnie podjąć stosowne działania do obecnej sytuacji w branży energetycznej. Trzeba stanowczo przeciwstawić się zrzucaniu  na barki pracowników branży energetycznej odpowiedzialności za rozdętą dziurę budżetową  i rozpocząć wspólne działania        w obronie praw pracowniczych , miejsc pracy oraz polskiej energetyki.                                

                                                                                     Przewodniczący

                                                                  SKE NSZZ „Solidarność”

Roman Rutkowski

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1396 razy.