Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Piątek, 26 Luty 2021r.
Drukuj

Obchody Święta w 2012  w Gorzowie Wlkp.

1. W siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Marcin Jabłoński w imieniu Prezydenta RP uroczyście odznaczył  działaczy „Solidarności”. Z Regionu Gorzowskiego.

 

2. Przy gorzowskiej Katedrze  młodzież zrzeszona w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej rozdawała mieszkańcom naszego Miasta ulotki informujące o wydarzeniach jakie miały miejsce w Gorzowie Wielkopolskim 31.08.1982 roku (w drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”). W tym dniu kilka tysięcy gorzowian protestowało m.in. przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

/Konsekwencją walk ulicznych mieszkańców z oddziałami ZOMO było zatrzymanie łącznie 202 osób, z których 26 skazano przed Sądem Wojewódzkim w Gorzowie w trybie doraźnym (kary od 10 miesięcy do 4 lat pozbawienia wolności), ponad 100 zostało osądzonych przez kolegium do spraw wykroczeń, a 135 ukarano grzywną. Ponadto przeprowadzono aż 731 rozmów profilaktycznych!/

3.  W gorzowskiej Katedrze  odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w 32. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Kazanie wygłosił ks. prałat Witold Andrzejewski – Kapelan Solidarności.  W rocznicowej Mszy nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych NSZZ Solidarność w tym i Naszego. Po Mszy św. złożono zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze przy Białym Krzyżu.

 

 

Dzień Solidarności i Wolności –polskie święto państwowe , obchodzone co roku 31 sierpnia  w rocznicę porozumiń sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980r oku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej . Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym  przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 r.

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1616 razy.