Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 04 Czerwiec 2020r.
Drukuj

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyła się promocja książki Dariusza A. Rymara „ODBLOKOWAĆ ZAKŁAD!" Strajk w Zakładach Mechanicznych „Gorzów" w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 15-16 grudnia 1981 roku - geneza, przebieg i następstwa.
Publikacja doktora Dariusza A. Rymara  ocala od zapomnienia nie tylko tych ludzi, którzy czynnie sprzeciwili się „władzy ludowej” wprowadzającej stan wojenny i gaszącej rozpalone nadzieje na wolną Polskę, ale także rozliczne fakty związane z wydarzeniami sprzed ponad 30 lat. Dotyczą one jednocześnie brutalności towarzyszącej stłumieniu strajku i bezkarności osób odpowiedzialnych za pobicie jego uczestników. Duże znaczenie mają również konsekwencje jakie spotkały strajkujących. Od sądowych wyroków pozbawienia wolności, poprzez kary grzywny nałożone przez kolegia ds. wykroczeń, na wyrzuceniach z pracy kończąc.
„Odblokować zakład” jest kolejną książką Dariusza A. Rymara pielęgnującą pamięć o istotnych faktach na trwale wpisanych w historię Gorzowa Wielkopolskiego. Wydarzeniach, jak wynika dość dosadnie z ich opisu, przez niektórych nieco inaczej ocenianych i zapamiętanych. Ich różnica bierze się na pewno z czasu jaki upłynął, ale także – a może przede wszystkim – usytuowania świadków tamtych dni.

Promocja książki była też okazją do spotkania uczestników tamtych wydarzeń , czyli Strajkującej Załogi Zakładów Mechanicznych Gorzów.

Publikacja dostępna jest w siedzibie Komisji Podzakładowej Gorzów Wlkp.

Wiecej zdjęć z promocji ksiązki -kliknij tutaj

Wspomnienia uczestników strajku -relacja audio-kliknij tutaj

 


Wiadomość tą wyświetlono 3104 razy.