Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj
17.08.2009-Tylko dwie oferty na zakup akcji Enei.
Dodano: 17 Sierpień 2009r. 21:49

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że ofertę na zakup akcji Enei od Skarbu Państwa złożył niemiecki koncern RWE oraz jeden z funduszy inwestycyjnych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Jak czytamy w dzienniku, brak oferty Vattenfalla o raz fakt, że na 11 pobranych przez inwestorów memorandów informacyjnych pojawiły się tylko dwie odpowiedzi spowodował gwałtowny spadek wartości akcji Enei na GPW. Walory poznańskiej grupy straciły w piątek na wartości aż 9,27 proc..

Według „PB” taka sytuacja jest bardzo niewygodna dla MSP, bo sprzedaż akcji Enei miała być podstawowym elementem tegorocznego planu prywatyzacyjnego, a w sytuacji kiedy ofertę złożył tylko jeden inwestor branżowy trudno będzie o uzyskanie dobrych warunków sprzedaży. Decyzji MSP w tej sprawie należy się spodziewać do 19 sierpnia.

„PB” pisze również na temat przyczyn niezłożenia oferty przez Vattenfalla. Dziennik ustalił, że lista projektów inwestycyjnych, w których będzie uczestniczył Vattenfall w ciągu najbliższych kilku lat, ma być zatwierdzona przez władze koncernu we wrześniu i dlatego ustalony przez MSP termin składania ofert był Szwedom nie na rękę. Jednocześnie „Puls” zwraca uwagę, że z zakupem akcji Enei koliduje inna planowana przez Szwedów transakcja – zakupu działającej w Beneluksie i Niemczech grupy energetycznej Nuon. Za 49 proc. jej akcji Vattenfall będzie musiał wkrótce zapłacić ponad 4,8 mld EUR.

Według „PB” resort skarbu musi się również liczyć z taką sytuacją, w której inwestor, mimo iż nie przystąpił do przetargu, nadal może ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji spółki. Jeśli zaproponuje lepszą cenę, niż kandydat wyłoniony w negocjacjach, skarb znajdzie się w trudnym położeniu – uważa dziennik.

źródło-www.cire.pl


Wiadomość tą wyświetlono 2168 razy.