Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

 

19.08.2009-nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od części turystyczno-krajoznawczej wyznając zasadę cudze chwalicie swego nie znacie……

Zamek w Kórniku to pierwsza miejscowość, do której dotarliśmy .Podziwialiśmy neogotycki zamek Górków. Obecnie znajduje się tutaj Biblioteka i Muzeum PAN.

Z Kórnika udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie mogliśmy między innymi zobaczyć prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha. Widzieliśmy też słynne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1175 r. znajdujące się w pięknym gotyckim portalu, ze sceną Sądu Ostatecznego.

Toruń to następny etap naszego pielgrzymowania. Wspólnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy jedną z najpiękniejszych starówek w kraju. Mogliśmy podziwiać między innymi: Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kościół NMP, Katedra św. Janów, Krzywą Wieżę, Pomnik M. Kopernika.

 20.08.2009 Po śniadaniu udaliśmy do  Malborka do największej gotyckiej twierdzy w Europie. Trzy zamki :niski, średni i wysoki pozostawiły w nas niezapomniane wrażenia. Po tych „krzyżackich” atrakcjach  udaliśmy się na Pojezierze Mazurskie.

Przejażdżka statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim pozwoliła nam docenić XIX w. myśl techniczną. Pochylnie, śluzy, kanały, jazy uatrakcyjniły prawie 10 km rejs z czego ponad 2 km pokonywaliśmy  po „trawie”.Wizyta w Elblągu i spacer z przewodnikiem po starym mieście oraz zwiedzanie XIII w. Katedry Św. Mikołaja zakończyły atrakcje drugiego dnia pielgrzymki.

21.08.2009 Pelplin rozpoczął trzeci dzień pielgrzymowania. Wizytówką Pelplina jestBazylika Katedralna z przełomu XIII - XIV wieku. Bazylika zaliczana jest do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. Kryje w sobie przepiękny  25 metrowy, największy w Europie Ołtarz Główny , barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczny zestaw rzeźb dębowych. Będąc w Pelplinie nie można nie wejść do Muzeum Diecezjalnego posiadającego w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźb średniowiecznych (Madonny szafkowe). Znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Guttenberga.

Wizyta w Pelplinie zakończyła część turystyczną naszej pielgrzymki.

Wieczorem dotarliśmy do  Niepokalanowa, gdzie po spożyciu ciepłej kolacji oraz  przywitaniu się z pielgrzymami z Duszpasterstwa Energetyków Nazaret, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

 22.08.2008 Poranna Msza Święta w Bazylice  w Niepokalanowie rozpoczęła właściwą część naszego pielgrzymowania. Po śniadaniu mieliśmy okazję zwiedzać i podziwiać:   Muzeum związane z postacią Patrona Energetyków św. Maksymiliana Kolbego, Panoramę Tysiąclecia (ponad 140 postaci, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II,  interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci.),Misterium Męki Pańskiej. Z Niepokalanowa udaliśmy się do Częstochowy by wspólnie z innymi energetykami wziąć udział w Drodze Krzyżowej w ramach XXIV Pielgrzymki Energetyków do Częstochowy

23.08.2009 Po śniadaniu udaliśmy się  pod Archikatedrę (miejsce zbiórki energetyków z całej Polski).Alejami NMP procesyjnie przeszliśmy na Jasną Górę. W uroczystej Mszy Św. uczestniczyło ok. 10 tys. energetyków oraz ich rodzin. Wśród intencji mszalnych można było zauważyć zatroskanie o przyszłość Polskiej Energetyki, w związku z planami prywatyzacyjnymi obecnego rządu. Po tej uczcie duchowej z „naładowanymi akumulatorami” udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp.

Więcej zdjęć z tej i wcześniejszych pielgrzymek - Menu-Galeria zdjęć-Pielgrzymki krajowe,-Wycieczki krajowe,-Pliki wideo

                                                                                 

 


Wiadomość tą wyświetlono 2537 razy.