Dodano: 1 Marzec 2020r. 18:22
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która miała miejsce 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie rozstrzelani zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i zapomnienia po 1989 roku.
Inicjatorem ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci był świętej pamięci Lech Kaczyński. Prezydencki projekt ustawy 6 lutego 2010 roku wpłynął do Sejmu. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wojewoda Lubuski oraz Zarządem Regionu Gorzowskiego NSZZ Solidarność byli organizatorami Wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gorzowie Wielkopolskim.
Uroczystości mające na celu uczczenie pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.
Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pod wezwaniem Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim była kolejnym punktem obchodów Dnia Pamięci. Liturgii przewodniczył Biskup Stefan Regmunt.
Wiadomość tą wyświetlono 2425 razy.