Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 12 Grudzień 2023r.
Drukuj

Transformacja polskiej energetyki w kierunku alternatywnych źródeł energii może kosztować 400 mld zł - ocenia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem, spółki energetyczne same nie udźwigną takich inwestycji, rząd chce ułatwić im pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.

Wicepremier Sasin wskazuje na ogromne wyzwania przed polskim sektorem energetycznym, gdyż polityka klimatyczna UE powoduje, że musi ona szukać innych, alternatywnych źródeł energii.

"Wyzwania wynikają z decyzji, które zapadają poza Polską, w Brukseli, w Komisji Europejskiej i w innych instytucjach, decyzji, które powodują, że musimy się zdobyć na ogromny wysiłek i na ogromne koszty zarówno w wymiarze materialnym, jak i społecznym" - powiedział Sasin podczas otwarcia przez PGE farm wiatrowych Starza/Rybice oraz Karnice II w Zachodniopomorskiem.

"Nasza energetyka oparta była o węgiel, który jest naszym skarbem. Ale dzisiaj węgiel znalazł się na zakazanym indeksie paliw energetycznych. Przed nami kolejne inwestycje, nie tylko w farmy wiatrowe na lądzie, ale przede wszystkim w farmy wiatrowe na morzu, również w fotowoltaikę, energetykę wodną i jądrową" - powiedział wicepremier.

Źródło CIRE.PL

Restrukturyzacja energetyki

 


Wiadomość tą wyświetlono 1756 razy.