Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Piątek, 22 Wrzesień 2023r.
Drukuj
3.10.2020 r. Pielgrzymka Operatora do Markowic
Dodano: 4 Październik 2020r. 09:36

Już od czterech lat Pracownicy Operatora pielgrzymują do Sanktuariów Maryjnych, które znajdują się na jego terytorium działania. W tym roku organizatorem Pielgrzymki był Oddział Dystrybucji Bydgoszcz, który zaprosił wszystkich byłych i obecnych Pracowników do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach.

Z zaproszenia skorzystała liczna grupa Energetyków, Prezesów, Dyrektorów Enea Operator, Prezesów siostrzanych Spółek, Pani Poseł Ewa Kozanecka oraz Przewodniczący wszystkich Oddziałów NSZZ Solidarność wraz z Pocztami Sztandarowymi. Pielgrzymi przybyli w reżimie sanitarnym, zachowując wszystkie obostrzenia.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową wraz z nabożeństwem Markowickim  (przypisanym do Tej bazyliki) i sprawowanym tylko w pierwsze soboty miesiąca. Mszy Świętej  przewodniczył J.E Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski Sufragan Archidiecezji Gnieźnieńskiej w koncelebrze z Ks. Rafałem Białkiem Proboszczem i Kustoszem tego miejsca. Liturgię swoim pięknym głosem ubogaciła Pani dr hab. Joana Tylkowska -  Drożdż solistka - Opery Szczecińskiej i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie  

Podczas uroczystej Mszy Świętej odbyło się poświęcenie sztandaru Organizacji Podzakładowej NSZZ  Solidarność Poznań. Po Komunii Świętej uroczystego Aktu Zawierzenia Matce Bożej dokonał Prezes Zarządu Enea Operator Pan Andrzej Kojro. Słowa podziękowania skierowali Panowie Prezesi EOP Wojciech Drożdż i Marek Szymankiewicz.

Był to dobry czas aby każdy z Nas mógł podziękować,  przeprosić i prosić o Boże błogosławieństwo w tym tak trudnym czasie dla: Siebie, Rodzin, Pracowników, Związków oraz pomyślność dla Umiłowanej Ojczyzny której na imię – Polska.

 Po strawie duchowej, napełnieni -  dobrą energią udaliśmy się na posiłek przygotowany prze organizatorów. Ubogaceni duchowo a fizycznie zaopatrzeni w książeczki o Markowickim Sanktuarium udaliśmy się w drogę powrotną do swoich miejsc zamieszkania . Za wzorowa organizację serdecznie dziękujemy wszystkim Ludziom Dobrej Woli,  którzy w sercach noszą słowa:  BÓG, HONOR i OJCZYZNA.

Kilka słów o sanktuarium, które dane nam było nawiedzić:

Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujawkościół parafialny, bazylika mniejsza i sanktuarium maryjne znajdujące się we wsi Markowice, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu inowrocławskiego I archidiecezji gnieźnieńskiej.

Murowana bazylika wybudowana w 1710 roku przez zakon karmelitów trzewiczkowych. konsekrowałbiskup włocławski Wojciech Bardziński. kościół otrzymał wezwanie „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Krzyża Świętego, Świętego Józefa, Świętego Michała i Wszystkich Świętych”, w latach późniejszych zostało ono zmienione na „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”. W 1825 roku władze pruskie przeprowadziły kasatę zakonu karmelitów trzewiczkowych i bazylika stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Ludzisku. W 1921 roku do Markowic przybyli Oblaci i objęli pieczę nad kościołem. W 1924 roku przy kościele została erygowana parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas II wojny światowej kościół był zamknięty dla kultu religijnego. Po wyzwoleniu wsi, w styczniu 1945 roku został udostępniony wiernym. W 1947 roku kościół został odremontowany. W 2013 roku Oblaci podjęli decyzję o opuszczeniu Markowic. Od tego czasu kościołem opiekują się kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekretem podpisanym w dniu 31 maja 2015 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła świątynię bazylika mniejszą. Uroczysta msza w czasie której ogłoszono dekret została odprawiona 5 lipca 2015 roku.

Przedmiotem kultu w Sanktuarium jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przywieziona do Markowic w 1630 roku przez brata bernardyna Michała Widzyńskiego. 26 czerwca 1965 roku figura została koronowana przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, który nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju. W tej uroczystości brało udział około trzystu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 30 tysięcy wiernych z Kujaw i Wielkopolski.

Wcześniejsze Pielgrzymki.

 


Wiadomość tą wyświetlono 1425 razy.