Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj

 

Na wniosek Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z 23 października 2009 zwołano posiedzenie Komisji Skarbu Państwa. Vice minister Skarbu Państwa Jan Bury przestawił „Informację w sprawie procesu prywatyzacji firmy energetycznej ENEA”

Posłowie PiS uważają, że proces prywatyzacji Enei powinien zostać wstrzymany do czasu wyjaśnienia przez poznańską prokuraturę i ABW sprawy szpiegostwa gospodarczego w firmie. Podczas konferencji prasowej Adam Hofman (PiS) przekonywał, że dopóki prowadzone jest to postępowanie, żaden poważny inwestor nie będzie chciał kupić spółki za dobrą cenę. Zaznaczył, że Polski nie stać na sprzedaż Enei poniżej wartości rynkowej.
Były wiceminister skarbu państwa Dawid Jackiewicz ocenił, że rząd nie przygotował się do prywatyzacji Enei. Według niego w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy wartość spółki spadła o 2 mld zł, co - jak mówił - spowodowane zostało przez niezrozumiałe działania ministra skarbu państwa Aleksandra Grada. "Istnieje prawdopodobieństwo, że firma, która była zainteresowana kupnem Enei, czyli spółka RWE, wyczekuje do momentu, kiedy wartość akcji Enei spadnie jeszcze bardziej, co będzie oznaczało, że jeśli minister podejmie z nią rozmowy, to sprzeda spółkę za środki mniejsze niż jej rzeczywista wartość" - powiedział.

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział, że resort skarbu nie wyklucza sprzedaży do kilkunastu procent akcji Enei poprzez giełdę, jeżeli na to pozwolą warunki na rynkach finansowych.

Źródło –www.cire.pl

Scsenogram z posiedzenia Komisji-kliknij tutaj


Wiadomość tą wyświetlono 2089 razy.