Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj

W Gorzowie Wielkopolskim w bardzo ograniczonym zakresie (pandemia koronawirusa) odbyły się wojewódzkie obchody 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tegoroczne obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Nabożeństwu przewodniczył biskup Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeusz Lityński.

W homilii ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odniósł się do Ewangelii o uzdrowieniu trędowatych- "Bardzo aktualnie te słowa rozbrzmiewają dziś, kiedy i my zmagamy się z współczesnym trądem, którym jest pandemia. Ona nie tylko atakuje nasze ciała, ale też prowadzi do wielu dramatów samotności, kiedy wielu ludzi pozostaje samotnymi, zamkniętymi w swoich domach"

W dalszej części Biskup zauważył, że 11 listopada dla Polaka i patrioty zawsze był okazją do modlitwy i oddania hołdu naszym narodowym bohaterom w minionym okresie. "Niezależnie czy była wojna polsko-bolszewicka, czy była II Wojna Światowa, czy był stan wojenny, czy też tak jak w tym roku mamy III wojnę światową, gdzie naszym wrogiem jest wirus. W 1918 roku nasza ojczyzna scalona z trzech zaborów po 123 latach niewoli powróciła do żywych państw Europy. Nasze państwo było martwe jedynie terytorialnie. Dzięki świadomości narodowej naszych przodków ocalały wiara, język i kultura, które przez tak długi czas podlegały ich całkowitej likwidacji. Dzisiaj po 102 latach od tamtego wydarzenia, gdybyśmy chcieli spojrzeć na Polskę, to co dostrzegamy? Żywą ojczyznę, ale chorą, bo chorzy są jej obywatele starsi i młodsi. Zamiast boisk i teatrów buduje się szpitale, aby ratować ludzkie zdrowie i życie. Widzimy w szpitalach i w domach chorych rodaków. Zauważamy Polskę z pustymi szkołami, bez gwarnych boisk w przerwach lekcyjnych, z dużym spadkiem efektywności nauczania, studiowania, prowadzenia badań naukowych. Dzieci i młodzież są okaleczone przez te wymuszone formy domowego zdalnego nauczania, izolacji. A przecież do rozwoju potrzebują nauczyciela, wychowawcy i środowiska rówieśniczego".

W homilii nie zabrakło odniesienia do ostatniej dyskusji na temat życia poczętego. Biskup przypominał o jasnym stanowisku Kościoła w tej kwestii, cytując słowa św. Jana Pawła II z 1997 roku: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. Wierzcie, że nie było mi łatwo to wypowiedzieć. Nie było mi łatwo powiedzieć to z myślą o moim narodzie, bo ja pragnę dla niego przyszłości, wspaniałej przyszłości”.

Duchowny podziękował za wiele dobra, które dokonuje się w naszej ojczyźnie- "Za ofiarnych i pełnych poświęcenia pracowników służby zdrowia i tych, którzy im pomagają na bojowym froncie walki z pandemią".

Na zakończenie biskup przypomniał, że w tym roku Sejm RP uchwalił Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego z okazji 400-lecia jego śmierci. " Nasz wielki hetman w testamencie zawarł wskazania dla swojego syna Jana, w których możemy przeczytać między innymi: Najpierw wiarę świętą chrześcijańską powszechną mocnie i statecznie trzymaj. Dla dobra Rzeczpospolitej krwi i zdrowia swego nie żałuj. To słowa, które mają również dla nas wielką wartość i potrzeba, abyśmy je w trudnych czasach realizowali dla chwały Bożej i dobra Rzeczpospolitej ".

Kolejnymi elementami obchodów Święta Niepodległości w Gorzowie było złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Było także wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Liczba delegacji ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią była bardzo ograniczona.

Ostatnią częścią programu obchodów było uroczyste wręczenie medali i odznaczeń. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono dzisiaj Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, odznaczenia za zasługi dla obronności kraju oraz akty mianowania funkcjonariuszom Policji.

Wśród uhonorowanych medalem osób był między innymi były przewodniczący Zielonogórskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Maciej Jankowski.

Święto Niepodległości 2019


 


Wiadomość tą wyświetlono 1340 razy.