Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj

Niestety 17 listopada 2020 r. o godz. 3.40 przegrał walkę z chorobą Zenon Michałowski. Jeden z założycieli gorzowskiej „Solidarności”,opozycjonista, wieloletni działacz sportowy. Niesłychanie ciepły i serdeczny człowiek. Miał 70 lat…

ZENON MICHAŁOWSKI Przez długie lata związany z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Działalność polityczną rozpoczął w 1981 w Polskiej Partii Demokratycznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie zaangażował się w działalność opozycji antykomunistycznej. W latach 1984-1990 wchodził w skład Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”, koordynującej akcje podziemnych struktur opozycyjnych, natomiast w latach 1988-1990 był członkiem jawnej Rady Regionu Solidarności.
Po 1989 roku wspierał przemiany polityczne w Polsce. Organizował przedsiębiorców w ramach założonego przez siebie Gorzowskiego Towarzystwa Gospodarczego. Zasiadał w Radzie Regionalnej Akcji Wyborczej Solidarność, która w 1997 roku wygrała wybory parlamentarne. Wspierał inicjatywy powstające w środowisku skupionym przy Regionie Gorzowskim NSZZ „Solidarność”. Był m.in. członkiem Zarządu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzowie Wielkopolskim, odsłoniętego 11 listopada 2008, a także pomagał w odtworzeniu Białego Krzyża usytuowanego przy gorzowskiej Katedrze.

Uczestniczył w uroczystościach rocznicowych, związanych w szczególności z walką o wolną Polskę. Ostatni raz 31 sierpnia 2020 roku we Mszy świętej i uroczystości zorganizowanej w 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

===========================================================================

Uroczystości pogrzebowe ŚP Zenona Michałowskiego odbyły się 24 listopada 2020 r. na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp. Rozpoczęła je Msza Święta w intencji Zmarłego.

Następnie uczestnicy liturgii  procesyjnie udali się na miejsce złożenia doczesnych szczątków  Z. Michałowskiego.

W ostatniej ziemskiej drodze Zenona uczestniczyła Rodzina oraz licznie przybyli Znajomi, Przyjaciele oraz Przedstawiciele NSZZ Solidarność z dwoma Pocztami Sztandarowymi.

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Zenku na długo pozostaniesz w naszej pamięci. Spoczywaj w Pokoju.


Wiadomość tą wyświetlono 2419 razy.