Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 02 Październik 2023r.
Drukuj

Na temat rekordowej produkcji energii elektrycznej przez źródła wiatrowe w Polsce napisała "Rzeczpospolita"  Jak czytamy w dzienniku, w miniony poniedziałek (7.12.2020 r.) chwilowa produkcja energii ze źródeł wiatrowych w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 5,7 GWh, a dzień wcześniej średnia produkcja w osiemnastej godzinie doby wyniosła prawie 5,68 GWh.
Jak wynika z danych PSE, w niedzielę źródła wiatrowe wyprodukowały prawie 124 GWh energii elektrycznej, a w poniedziałek 7 grudnia 2020 r. nieco ponad 115 GWh.
W efekcie udział źródeł wiatrowych w produkcji energii elektrycznej w niedzielę 6 grudnia 2020 r. sięgał prawie 30 proc. Więcej energii do systemu dostarczyły jedynie elektrownie na węglu kamiennym, których udział sięgnął 40 proc. 7 grudnia 2020 r. sytuacja powtórzyła się, mimo, że udział elektrowni wiatrowych w krajowej produkcji spadł do niecałych 24 proc.

Według ostatnich danych (ENTSO-E) w listopadzie elektrownie wiatrowe w Polsce wyprodukowały 1,324 TWh energii elektrycznej, co dało im 10,5-procentowy udział w krajowej produkcji. Podobny udział w produkcji miały miesiąc wcześniej.
Cytowany przez "Rz" Janusz Gajowiecki, prezes PSEW zwraca również uwagę, że poniedziałkowy rekord dał Polsce trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru. Jednocześnie zwraca on uwagę, że źródła wiatrowe osiągnęły współczynnik produkcji na poziomie ok. 81 proc. wobec średniej unijnej na poziomie 36 proc. w segmencie energetyki wiatrowej na lądzie.
Według danych URE na koniec pierwszego półrocza 2020 roku moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w Polsce nieco przekraczała 6 GW. Natomiast według szacunków PSEW potencjał polskiego rynku w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie sięga nawet 22 - 24 GW. Jednak ograniczenie stanowi tzw. ustawa odległościowa, której liberalizacji oczekuje branża energetyki wiatrowej.

Źródło-CIRE.PL, Rzeczpospolita


Wiadomość tą wyświetlono 1278 razy.