Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 19 Wrzesień 2024r.
Drukuj

Obniżenie podatku VAT na energię elektryczną jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż rekompensaty za podwyżki cen prądu – oceniło Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w stanowisku skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Stawka tego podatku w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej.

Choć Polska dzięki wciąż funkcjonującej energetyce węglowej jest w dużym stopniu odporna na skutki galopujących cen gazu, które są główną przyczyną kryzysu energetycznego w całej Europie, prąd drożeje również u nas. Dzieje się to znacznie wolniej niż w innych krajach UE, jednak podwyżki rachunków za energię w przyszłym roku i tak będą bardzo dotkliwe. Polskie spółki energetyczne zapowiedziały, że będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podniesienie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2022 roku o kilkadziesiąt procent. Wzrost cen energii dla przedsiębiorstw będzie jeszcze bardziej dotkliwy.

Skutki polityki UE
Powodem czekających nas podwyżek nie jest – jak w przypadku innych europejskich krajów – drogi gaz, lecz gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2, parapodatku nałożonego na energetykę konwencjonalną w ramach polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Od początku 2018 roku cena pozwolenia na emisję 1 tony CO2 wzrosła z 8 euro do ok. 60 euro. W konsekwencji przy produkcji 1 MWh prądu w elektrowni węglowej obecnie koszt opłaty za CO2 o jest dwukrotnie większy niż cena węgla potrzebnego do wytworzenia takiej ilości energii.
Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Prawa Energetycznego wprowadzający rekompensaty za wzrost cen energii dla grup społecznych najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne.

Rozwiązanie lepsze i prostsze
W ocenie WZD śląsko-dąbrowskiej Solidarności znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby obniżka stawki podatku VAT nałożonego na energię elektryczną z obecnych 23 proc. do 15 proc. Wcześniejsze próby wdrażania systemów rekompensat pokazywały, że ten instrument zupełnie nie sprawdza się w praktyce, generując dodatkowe problemy i koszty. Obniżka VAT jest narzędziem o wiele prostszym, które nie wymaga ogromnych nakładów na obsługę administracyjną.
Zdaniem delegatów gospodarstwa domowe objęte systemem rekompensat i tak odczują wzrost cen prądu podczas robienia codziennych zakupów. Przedsiębiorstwa z pewnością będą przerzucać wzrost kosztów energii na swoich klientów poprzez podniesienie cen dostarczanych przez siebie produktów i usług. Obniżka stawki podatku VAT choć w części ograniczy ten problem.

Źródło-solidarnosc.org.pl


Wiadomość tą wyświetlono 1225 razy.