Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

20 grudnia 2021 przegrał walkę z Covidem Andrzej Rozpłochowski Ikona Solidarności.  

Andrzej Rozpłochowski był jedną z legend Solidarności. Był bardzo przywiązany do idei wolności. To człowiek, który organizował strajki w sierpniu ‘80 roku w hucie Katowice, był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych, inwigilowany, w końcu wypchnięty  na emigrację z Polski przez komunistów.
W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.Po wprowadzeniu stanu wojennego Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL”, był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii Solidarności, często zabierał głos w debacie publicznej. Jest autorem wspomnień pt. „Postawią Ci szubienicę…”

Andrzej Rozpłochowski po zakażeniu koronawirusem leżał w stanie ciężkim w szpitalu MSWiA w Katowicach. Był podłączony pod respirator – jego płuca w 80 proc. zostały zniszczone przez COVID-19. Niestety, nie udało mu się wygrać z chorobą. Odszedł do domu Pana 20 grudnia 2021 r., w wieku 71 lat.

Andrzeja Rozpłochowski to jedna z kluczowych postaci dla powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To również jedna z najważniejszych osób dla najnowszej historii Polski, Bohater naszej wolności, człowiek niezłomny, prawy, który oddał na rzecz suwerennej Ojczyzny ogromne zasługi. Legendarny związkowiec Solidarności , Człowiek Roku 2020 Tygodnika Solidarność.

"Odszedł jeden z najważniejszych, wręcz kluczowych ludzi dla powstania NSZZ Solidarność. Człowiek skromny, prawy, który nigdy nie zabiegał o własne honory i korzyści. Był dla mnie wzorem niezłomności i odwagi. Zwróciłem się do pana prezydenta o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci” -mówił o zmarłym Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego odbyły się 23 grudnia 2021 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (kościół Mariacki). Andrzej Rozpłochowski został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta rodzinie zmarłego order przekazała Zofia Romaszewska. 

Podczas homilii w czasie mszy św. pogrzebowej, metropolita katowicki wspomniał 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek". Podkreślił, że cierpienia dotykały najbardziej ideowych osób tworzących ruch społeczny, a potem związek zawodowy Solidarność.

 „ Należał do nich zmarły śp. Andrzej Rozpłochowski” - podkreślił abp Wiktor Skworc. -

Zauważył także, że "wspominając czas stanu wojennego możemy powiedzieć, że wolną Polskę zdobyli ludzie gwałtowni. Pragnęli lepszego życia, chcieli budować wspólne dobro, wolną ojczyznę. Do takich niewątpliwie należał śp. Andrzej, którego dziś żegnamy, dziękując mu z pełne poświęceń życie”

„Andrzej Rozpłochowski był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi” - powiedział premier Mateusz Morawiecki obecny podczas uroczystości pogrzebowych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "całe życie śp. Andrzeja Rozpłochowskiego było jedną, ciągłą walką, nieustającym zmaganiem się z przeciwnościami losu, których ten jemu nie szczędził, a także boju o wolną i sprawiedliwą Polskę. I choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko, wygrał go, bo cały czas pozostawał wierny samemu sobie; wygrał, gdyż jest jednym z współtwórców naszej wolności" - podkreślał prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego Rozpłochowski "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci, jako wzór prawego człowieka, żarliwego działacza związkowego, gorliwego patrioty, który służył sprawie polskiej wolności ze wszystkich swoich sił - myślą, czynem i piórem". "Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni tobie" - zacytował.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Andrzej Rozpłochowski był nie tylko legendą Solidarności. Bez niego nie mielibyśmy dzisiaj Solidarności, bo to jego determinacja po pamiętnym 31 sierpnia 1980 r. doprowadziła do tego, że 11 września podpisane zostały Porozumienia Katowickie". Jak przypomniał Morawiecki, bez tych porozumień "nie byłoby "Solidarności" jako związku zawodowego, który objął cały kraj". Premier zaznaczył, że to wola i determinacja Rozpłochowskiego doprowadziły do tego, że Solidność powstała. – Andrzej Rozpłochowski jest współtwórcą Solidarności" - dodał.

„Nie ma takich słów, które wyraziłyby, co czujemy dzisiaj, żegnając legendarnego przywódcę Solidarności, a zarazem dobrego, uczciwego, ciepłego i uśmiechniętego człowieka”– mówił w trakcie ceremonii pogrzebowej Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. „To trudne dla nas chwile, dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj w tej świątyni, aby powiedzieć Ci drogi Andrzeju – Bóg zapłać za wszystko co zrobiłeś dla NSZZ Solidarność i dla naszej ukochanej ojczyzny”.

Przewodniczący związku wspominał czas, kiedy Andrzej Rozpłochowski po powrocie z emigracji postanowił poświęcić się działalności na rzecz uhonorowania weteranów Solidarności. „Dziękujemy Ci Andrzeju za to i będziemy ten Twój testament i Twoje plany realizować. Codzienną ciężką pracą, tak jak Ty to robiłeś” – zapewnił Piotr Duda. „Dzisiaj tu w tej świątyni jest Twoja ukochana Solidarność i te poczty sztandarowe, które tak ukochałeś, które dla mnie i dla Ciebie są tak ważne. Które będziemy podnosić dumnie do góry, nie będziemy ich chować do muzeum. Bo Tobie o to chodziło, by być dumnym z tego dzieła, jakim jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność” – podkreślił szef związku.

W uroczystościach pogrzebowych Andrzeja Rozpłochowskiego obok rodziny i bliskich uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci krajowych i regionalnych struktur NSZZ Solidarność oraz liczne poczty sztandarowe. Po mszy świętej zmarły został odprowadzony na cmentarz parafialny mieszczący się przy ul. Francuskiej.


 


Wiadomość tą wyświetlono 1605 razy.