Dodano: 12 Kwiecień 2022r. 19:56
Komisja Wydziałowa NSZZ Solidarność w Rejonie Dystrybucji Gorzów Wielkopolski (KW RDG) była organizatorem spotkania z Pracownikami Rejonu Dystrybucji Gorzów Wielkopolski (RD G). Przewodniczący KW RDG Przemysław Kononiuk zaprosił na spotkanie Dyrektora RD G Pawła Nahorskiego oraz Przewodniczącego Komisji Podzakładowej NSZZ Solidarność Enea Gorzów Wielkopolski-Krzysztofa Gonerskiego.
Cieszymy się z inicjatywy Przemka, która umożliwia nam powrót do normalności po pandemii -bezpośrednie spotkania z Pracownikami i wysłuchanie problemów z jakimi się borykają.
Tamatyka poruszana podczas spotkania:
1.Fundusz nagród dla osób uczestniczących w usuwaniu skutków nawałnic jakie nawiedziły Nasz Kraj w styczniu i lutym 2022 r. Mimo zapewnień o wspólnym ze stroną społeczną podziale funduszu nagród w Oddziale Dystrybucji Gorzów Wielkopolski (OD G) stosownych uzgodnień nie było. Problem wystąpił nie tylko w OD G dlatego Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Enea 8 kwietnia 2022 r. wystąpiła do Zarządu Enea Operatora o przedstawienie rozliczenia funduszu w podziale na grupy zawodowe. Strona pracodawcy tłumaczy, że bardzo niskie kwoty nagród które wpłynęły na konta Pracowników wynikają z „Polskiego Ładu” i wpadaniu w drugi próg podatkowy. Ciężko jest to ocenić, gdyż do dzisiaj Pracownicy nie otrzymali odcinka wypłaty mimo, że wypłata na konta nastąpiła 4 dni temu. Niestety Enea Centrum, która obsługuje finansowo Enea Operatora już od kilku miesięcy ma problemy z terminowym wysyłaniem odcinków.
2.Organizacja pracy podczas ostatniej akcji usuwania awarii. Przedstawiono wiele przykładów, które wpływają na złą organizację pracy, oraz zagrożenia dla bezpiecznej pracy: -współpraca z Dyspozycją Ruchu, -brak skutecznej łączności, -brak oznakowani słupów i kabli, brak uziemiaczy, -systemy wspomagające pracę nieaktualne i zawieszają się- przestarzała i awaryjna flota samochodowa, -wcześniejsza etatyzacja doprowadziła do sytuacji, że nie ma kim usuwać awarii. Informacje przekazywanie przez Pracowników swoim przełożonym giną gdzieś i nie są przekazywane dalej.
3.Integracja obszaru dystrybucji. Omówiono temat integracji obszaru dystrybucji w tym również plany przejęcia Enea Serwisu przez Operatora. Pod koniec maja mamy otrzymać materiał do którego będziemy mogli się odnieść.
4.Transformacja Sektora Energetycznego. Przedstawiono palny rządowe dotyczące Powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) oraz pomysły na połączenie Grup Energetycznych oraz zagrożenia z nich wynikające.
5.Szkolenia. Z aprobatą przyjęto decyzję o powrocie do dwudniowych stacjonarnych szkoleń BHP. Wskazane rozszerzenie tej decyzji na inne szkolenia.
6. Uziemiacze- kontrola oraz sprawdzanie ich zgodności z przepisami BHP. Wskazane przejęcie tych obowiązków przez służby BHP w Operatorze.
7.Audyt transportu. Osoby przeprowadzające audyt nie zdają sobie sprawy ze specyfiki pracy Posterunków Energetycznych i niepotrzebnie wprowadzają nerwową atmosferę.
8.Braki kadrowe szczególnie na stanowiskach elektromonterów. Wskazane wprowadzenie dodatku stażowego już po roku pracy, przywrócenie dodatku za prowadzenie pojazdów służbowych oraz zwiększenie kwoty ryczałtu za dyżury domowe.
9. Wybory członka Zarządu Enea Operatora. Przedstawiono Kandydata NSZZ Solidarność Enea- Michała Cebulę oraz zaapelowano o udział w wyborach, które mają się odbyć 20 kwietnia 2022 r.
Na zakończenie spotkania z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszyscy złożyli sobie życzenia.
Wiadomość tą wyświetlono 1628 razy.