Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

W niedzielę 15 maja na stadionie Golęcin w Poznaniu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy – Enea European Team Speedway Championship. Sponsorem tytularnym zawodów była Grupa Enea

Reprezentacja Polski na żużlu w składzie: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Patryk Dudek została Drużynowym Mistrzem Europy. Srebrny medal wywalczyła Dania, a brązowy - Wielka Brytania. Czwarte miejsce zajęła Szwecja.

Polacy zdeklasowali rywali, zdobywając 47 punktów. Już po pierwszej serii było widać, że biało-czerwoni zamierzają niezwykle poważnie potraktować zawody, które po raz pierwszy zagościły w żużlowym kalendarzu. Prym w ekipie gospodarzy wiedli Bartosz Zmarzlik i Janusz Kołodziej, ten ostatni nie znalazł pogromcy i zdobył komplet 15 punktów.

Trochę kłopotów miał jedynie Maciej Janowski, który w swoim drugim starcie nie opanował motocykla zaliczył groźnie wyglądający upadek. Na szczęście dla Polaka, jadący na ostatniej pozycji Brytyjczyk Adam Ellis zdążył położyć motor i nikomu nic się nie stało.  Nie brakowało zaciętej walki na torze. Zwykle miała ona miejsce, gdy Zmarzlik lub Kołodziej spóźniali starty i potem musieli odrabiać straty na dystansie.   Gospodarze dominowali przez cały czas w imprezie i już po 16. biegu, w którym Patryk Dudek przywiózł "trójkę", zapewnili sobie mistrzostwo Starego Kontynentu.

Drużynowe Mistrzostwa Europy rozegrano po raz pierwszy w historii speedwaya. W takim formacie (czterech zawodników plus rezerwowy) jeszcze kilka lat temu odbywał się Drużynowy Puchar Świata. W tym roku rozegrano tylko finał, ale w kolejnych edycjach mają odbywać się również turnieje kwalifikacyjne.

Wyniki drużynowych mistrzostw Europy na żużlu 2022:

1. Polska – 47 pkt - Janusz Kołodziej 15, Bartosz Zmarzlik 14, Patryk Dudek 11, Maciej Janowski 7.
2. Dania – 28 -Andres Thomsen 7, Patrick Hansen 6, Rasmus Jensen 6, Fredrik Jakobsen 6, Leon Madsen 3.
3. Wielka Brytania – 27 -Daniel Bewley 11, Robert Lambert 10, Chris 4, Adam Ellis 2.
4. Szwecja – 18 -Fredrik Lindgren 8, Jacob Thorssell 4, Oliver Berntzon 4, Kim Nilsson 2.

Inne ważne imprezy żużlowe

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 776 razy.