Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj

W diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego spotkali się przedstawiciele środowiska opozycyjnego Do Rokitna przyjechało ponad 200 byłych opozycjonistów wraz z rodzinami. W uroczystościach uczestniczyły też poczty sztandarowe NSZZ Solidarność , w tym również i Nasz.

Pierwszej Pielgrzymce przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który odprawił Mszę Świętą w koncelebrze z Kapelanem Gorzowskiej Solidarności ks. kan. Andrzejem Szkudlarkiem i ks. prał. Eugeniusza Jankiewicza-kapelana Lubuskiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Podczas kazania bp. T.Lityński podkreślił, że:

"Wspominamy dziś trudny czas i wydarzenia dla tak wielu osób, które podążały w swoim życiu drogą wiary i miłości do Ojczyzny – mówił w homilii bp Tadeusz Lityński. – Kiedy wracamy myślami do represji, szykan, okresu pogardy dla prawdy i sprawiedliwości, do morderstw w imię ideologii, dramatów rozłączonych rodzin, godzin tortur – zapewne nie brakowało w życiu tych osób chwil modlitwy, kiedy prosili Boga o pomoc"

Przed Mszą odbył się otwarty wykład nt. życia więziennego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a po Eucharystii nastąpiło uroczyste wręczenie siedmiu medali „Pro Patria” przyznanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka.

Pielgrzymka Opozycjonistów do Rokitna odbywać się będzie corocznie w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego, czyli 28 maja.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników okolicznościowego spotkania oraz poczęstunek przygotowany przez organizatorów zakończyły I Pielgrzymkę Opozycjonistów.

Relacja TVP 3 Gorzów

Więcej zdjęć

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1302 razy.