Dodano: 1 Czerwiec 2022r. 16:22
Odpowiadając na nasze pismo z 13 maja 2022 r. w/s rozpoczęcia negocjacji płacowych w Enea S.A., Zarząd zaprosił stronę związkową do siedziby Spółki w Poznaniu.
Głównym tematem spotkania było ustalenie polityki płacowej do końca 2022 r.
Strona związkowa przedstawiła swoją propozycję waloryzacji wynagrodzeń, rekompensującej dwucyfrową inflację. Uzasadniając naszą propozycję podkreśliliśmy, że bardzo wysoka inflacja powoduje realne obniżenie wynagrodzeń. Jak podkreśliliśmy bardzo dobrą pracą, mimo bardzo trudnej sytuacji w energetyce, Pracownicy wypracowują zyski całej GK Enea. Opublikowane wyniki za 2021 r. i pierwszy kwartał 2022 r. potwierdzają to. Dodatkowo nasze zarobki przestały być atrakcyjne na rynku pracy, dlatego obserwujemy ucieczkę fachowców do firm konkurencyjnych.
Prezes Paweł Majewski przypomniał zapisy porozumienia płacowego z 2 listopada 2021 r. Wskazał, że rozumie oczekiwania Pracowników wynikające z faktu wysokiej inflacji w bieżącym roku, jednakże przedstawiona przez nas propozycja jest zbyt wysoka. Enea nie zaplanowała takich środków w planie rzeczowo – finansowym ENEA S.A. na 2022 rok. Prezes stwierdził, że poziom inflacji jest faktem, ale Zarząd nie może zrównoważyć kryzysu gospodarczego, z którym ewidentnie mamy do czynienia w obecnej chwili i na który Spółka nie ma wpływu. Na pracodawcy nie powinno ciążyć zobowiązanie zrównoważenia skutków kryzysu, ponieważ są to działania makroekonomiczne w kraju i na świecie. Po tym wstępnie P. Majewski przedstawił propozycję Zarządu Enea S.A.
Kilkukrotne postąpienia z obu stron nie doprowadziły do zawarcia kompromisu. Strony dialogu społecznego postanowiły kontynuować negocjacje płacowe w przyszłym tygodniu-8 lub 9 czerwca 2022 r.
Inne tematy poruszane podczas spotkania:
1. Nagroda na Dzień Energetyka. Niezależnie negocjacji płacowych, których głównym celem jest podwyższenie płac zasadniczych, zaproponowaliśmy uzgodnienie wysokości Nagrody na Dzień Energetyka w 2022 r. Wzorem lat ubiegłych zaproponowaliśmy nie różnicowanie wysokości Nagrody w Spółkach GK Enea, i wypłacenie Nagrody w jednakowej wysokości nie mniejszej niż w 2021 r. Zarząd na następnym spotkaniu ustosunkuje się do naszej propozycji.
2.Zmiana Regulaminu Wyborów Członków Rady Nadzorczej Enea S.A. Podkreśliliśmy, że trudności z wyborem naszych przedstawicieli do RN powoduje wadliwy Regulamin, który jak najszybciej należy zmienić (wysokie koszty organizacji wyborów dla 17,5 tys. Pracowników GK Enea). Zarząd zajmie się tym tematem po rozstrzygnięciach wyborczych w tej kadencji RN Enea S.A.
3. Uhoronowanie członków Komisji Wyborczych w wyborach do RN Enea S.A. Praca w komisjach nie należy do lekkich, często wiąże się pracą poza godzinami normalnej pracy, dlatego zawnioskowaliśmy o gratyfikację finansową dla członków komisji wyborczych. Zarząd rozważy taką możliwość.
4.Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Zasugerowliśmy spotkanie z firmą AVIVA i przeanalizowanie dalszej współpracy w ramach PPE w związku ze słabymi wynikami osiąganymi przez tą firmę. Strona pracodawcy wykona analizę rynkową i prawną w w/w temacie, i zorganizuje spotkanie.
5.Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) skutki społeczne w GK Enea. Jakie jest stan zaawansowania prac nad wydzieleniem Spółek GK Enea do NABE, i kiedy nastąpi przeniesienie? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że na ten moment rządowe plany przewidują powstanie NABE od styczna 2023 r.
Więcej szczegółów do uzyskania w Siedzibach NSZZ Solidarność.
13.05.2022 r. zaproszenie do negocjacji
Wyniki GK Enea za I kw.2022 i wcześniejsze
Wiadomość tą wyświetlono 4366 razy.