Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Imiona i nazwiska ponad 250 działaczy antykomunistycznych znalazły się na tablicy pamiątkowej, którą odsłonięto w celi byłego aresztu milicyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Celę pozostawiono na pamiątkę, bo w odremontowanej zabytkowej willi, w której mieścił się przed laty areszt, działa od niedawna Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w ciasnej celi poprzedziła krótka uroczystość przed budynkiem dawnego aresztu. Wielu jej uczestników było tu kiedyś aresztowanych. Jerzy Klincewicz siedział trzykrotnie. Miesiącami. "Jak wspomina, raz zatrzymano go z matką, która, żeby przetrwać w celi, śpiewała religijne pieśni".Marek Surmacz - obecnie zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego też ma swoje osobiste wspomnienia z gorzowskiego tzw. dołka. Choć inne niż inni opozycjoniści.

Jak mówi Waldemar Rusakiewicz Przewodniczący Zarządu Regionu Solidarności w Gorzowie Wielkopolski , który do tego aresztu trafiał kilkanaście razy, na tablicy pamiątkowej znalazło się w sumie 266 nazwisk osób zatrzymanych przez władze PRL w latach 1980-89.Pozostawienie celi i odsłonięcie pamiątkowej tablicy to pomysł Jerzego Korolewicza także opozycjonisty z czasów PRL, a obecnie Prezesa ZIPH w Gorzowie Wielkopolskim To ta instytucja po wielu latach starań doprowadziła do remontu zabytkowej wilii i utworzenia w niej Lubuskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Relacja TVP3 Gorzów 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 666 razy.