Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Projekt utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) powinien zostać zrealizowany do końca roku - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin

"Prace intensywnie postępują. Według naszych założeń do końca roku projekt powinien zostać zrealizowany, powinna zostać powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do nowo powstałego podmiotu, a te spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych te aktywa wydobywcze się znajdą" - powiedział wicepremier Sasin

Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa -dodał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że "rząd jest za transformacją energetyczną, ale nie za wszelką cenę".
Transformacja energetyczna w Polsce postępuje - planujemy nowy mix energetyczny, który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, z drugiej - energetykę jądrową, ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone - powiedział Sasin.

Stwierdził, że "w dalszym ciągu fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest energetyka oparta o górnictwo i źródła kopalne, przede wszystkim o węgiel kamienny, ale również węgiel brunatny".

Powiedział, że w ramach umowy społecznej, górnictwo do roku 2049 będzie stopniowo wygaszane, ale - jak zaznaczył - "w tempie, które zostanie dostosowane do nowych inwestycji w nowe źródła energii". 

W ramach restrukturyzacji sektora energetycznego, górniczego rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze Spółek Energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu NABE (...) Natomiast spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi - jak Enea S.A. będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych te aktywa się znajdą - powiedział Sasin. Jak dodał - "według naszych założeń do końca bieżącego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany".

Minister aktywów państwowych podziękował stronie społecznej - związkom zawodowym reprezentującym energetyków i górników za owocny dialog.

Przypomniał, że 14 czerwca 2022 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę, iż w ramach wychodzenia aktywów węglowych z grupy Enea, Skarb Państwa przejmie pakiet 64,57 proc. akcji Bogdanki. - Ta decyzja wynika z oceny perspektyw rozwojowych Bogdanki - powiedział Sasin.

Zwrócił uwagę, że Bogdanka jest firmą przynoszącą zyski, w związku z tym - nie korzysta z pomocy publicznej. Ocenił, że zyski powinny być wykorzystane na rozwój firmy.

Zapowiedział, że Polska będzie musiała "w najbliższym czasie zwiększyć wydobycie węgla i inwestować w górnictwo". - Biorąc pod uwagę warunki geologiczne - to, na jakich głębokościach są położone złoża, Bogdanka jest dobrym miejscem, aby to realizować - ocenił Sasin. Wspomniał, że są plany podjęcia prac nad wydobyciem węgla koksowego, który jest dziś poszukiwanym surowcem na świecie. Ocenił, że przejęcia przez Skarb Państwa akcji LW "Bogdanka" od Enea S.A. - jest decyzją korzystną.

Źródło-CIRE.PL

NABE w Enea

Więcej o NABE

 


Wiadomość tą wyświetlono 1432 razy.