Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych.

Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Firmy są wstępnie zainteresowane rozwojem, wybudowaniem i dalszą dystrybucją małych modułowych reaktorów SMR (ang. Small Modular Reactor) z zastosowaniem rozwijanej przez Last Energy technologii SMR 20 MW. List intencyjny zakłada również możliwości utworzenia wspólnej spółki na terenie Polski, odpowiedzialnej za wdrażanie technologii Last Energy w Polsce.

Dokument został podpisany podczas Kongresu 590. W wydarzeniu, poza przedstawicielami Grupy Enea i Last Energy, wziął udział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

"List intencyjny otwiera możliwość dostępu do nowoczesnej, skalowalnej i bezemisyjnej technologii wytwarzania energii elektrycznej. Grupa Enea potencjalnie będzie mogła wykorzystać technologię SMR do budowy własnych mocy wytwórczych, a także w przyszłości oferować rozwiązania dla przemysłu i ciepłownictwa na terenie Polski. Komercjalizacja rozwiązań SMR pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne, środowisko, a także konkurencyjność polskiej gospodarki. Wejście Enei na rynek małych, modułowych reaktorów jądrowych pozwoli w przyszłości na rozwój nowych linii biznesowych – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Podstawą technologii SMR Last Energy jest modułowa budowa elektrowni oraz bazowy reaktor w sprawdzonej technologii PWR (ang. Pressurized Water Reactor) o mocy 20 MWe i 60 MWt. Moduły elektrowni powstają poza terenem budowy i są montowane w modelu blokowym. SMR Last Energy opiera się o sprawdzone w przemyśle standardy i dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów modułowych zakłada możliwość montażu reaktora w 24 miesiące od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zakładany czas eksploatacji elektrowni wynosi 42 lata.

Po potwierdzeniu zasadności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu stosownych certyfikatów, firmy podejmą decyzję, co do zakresu dalszej współpracy w oparciu o dokonane analizy rynkowe oraz potrzeby Grupy Enea.

Last Energy zapewnia pełen cykl rozwoju projektu w tym: projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i utrzymanie instalacji, dostawę paliwa i odbiór odpadów, a także likwidację elektrowni po zakończeniu eksploatacji. Jednym z kluczowych inwestorów w Last Energy jest fundusz Gigafund. Współzałożycielem Gigafund jest Luke Nosek, który był współzałożycielem PayPal i pierwszym inwestorem typu venture capital w SpaceX. Łukasz Nosek zasiada w zarządach SpaceX i Last Energy.

Źródło-CIRE.PL

Więcej w temacie SMR


Wiadomość tą wyświetlono 977 razy.