Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki program utrzymania w gotowości pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym. Koszt programu to 450 mln euro. Elektrownie mają być wykorzystywane w wypadku niedoborów gazu ziemnego.

"Środek, w ramach którego pomoc może zostać udzielona najpóźniej do 31 marca 2024 r., przyczyni się do zabezpieczenia dostępności gazu ziemnego w warunkach niedoboru rosyjskiego gazu ziemnego w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. W ramach środka pięć elektrowni zostanie przeniesionych do tymczasowej rezerwy dostaw węgla brunatnego na okres od 1 października 2022 r. do 31 marca 2024 r. Niemcy zrekompensują również dwóm zainteresowanym operatorom, Lausitz Energie Kraftwerke AG i RWE AG, niezbędne koszty poniesione w celu zapewnienia, że zakłady działają i są gotowe do powrotu na rynek" - czytamy w komunikacie Komisji.

"Ten tymczasowy środek pozwoli Niemcom złagodzić gospodarcze skutki wojny Putina z Ukrainą, ponieważ przyczyni się do zastąpienia gazu w przypadku niedoborów, zwiększając w ten sposób naszą gotowość na następną zimę" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager. 

Źródło-CIRE.PL

Niemcy wracają do węgla

TS UE zamnąć KWB w Turowie -protest w Luxemburgu

Niemcy węgiel brunatny

 


Wiadomość tą wyświetlono 707 razy.