Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj
5.10.2022 Spotkanie Solidarności z Premierem RP.
Dodano: 5 Październik 2022r. 14:48

W biurze Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Warszawie (KK) odbyło się spotkanie przedstawicieli  Solidarności z Premierem RP Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Prezydium KK  oraz Przewodniczący Regionów i Rad Sekretariatów Branżowych NSZZ Solidarność.

Spotkanie trwało niemal dwie godziny. Dyskutowano o sposobach systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników oraz zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych.  Trzeci ciągle aktualny postulat Solidarności to emerytury stażowe.

„Dzisiejsze spotkanie opierało się na trzech punktach, czyli na 3xP. Po pierwsze, powstrzymanie cen energii, nie tylko elektrycznej, ale w ogóle nośników energii. To dla nas bardzo ważne, bo możemy dyskutować o podwyżkach, o regulacjach płacowych, ale jeżeli tak będą galopować ceny energii, to przełoży się to na całą gospodarkę i ceny wszystkich produktów. Dlatego bardzo ważne jest, aby te ceny zatrzymać na odpowiednim poziomie i żebyśmy nie wpadli w ubóstwo energetyczne” – mówił po spotkaniu Piotr Duda.

Dodał przy tym, że problem ten dotyczy również firm energochłonnych, które zużywają najwięcej energii i mają problemy z utrzymaniem się w kosztach.

„Drugi bardzo ważny postulat dotyczy regulacji płacowych w sferze finansów publicznych. Jeśli rząd proponuje na 2023 rok podwyżkę na poziomie 7,8 proc., to my się z tym nie zgadzamy, ale na tym polega dialog, że się spotykamy i o tym rozmawiamy. Będziemy ten temat drążyć i podejmować decyzje. Zaapelowałem także do premiera Morawieckiego o powołanie wspólnego zespołu rząd-Solidarność, abyśmy mogli na te tematy w dalszym ciągu rozmawiać. nie zamykając drogi do dialogu. Ostatnia bardzo ważna sprawa, której nie odpuszczę, to emerytury stażowe. Dzisiaj apeluję po raz kolejny do marszałek Witek, aby odmrozić projekt prezydencki i obywatelski, abyśmy mogli te rozwiązania wypracować na Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a nie na partyjnych spotkaniach. Apeluję o dialog, bo tak jak mówił pan premier – na tej łodzi musi być miejsce dla wszystkich. My chcemy jako Solidarność angażować się w dialog merytoryczny, ale nasze racje muszą być nie tylko słyszane, ale także brane pod uwagę” – zakończył Piotr Duda.

 

"To było bardzo dobre spotkanie, ale w kilku punktach różnimy się" – powiedział po spotkaniu Premier Mateusz Morawiecki. 

Konwent Przewodniczących NSZZ Solidarność obradujący dziś po zakończeniu spotkania z Premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował, by zwołać pilne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Odbędzie się ono 7 października 2022 roku. Na tym zebraniu zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań związku. 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1092 razy.