Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

W krótkim czasie doszło do dwóch wycieków w Fińskiej elektrowni jądrowej Loviisa

W ciągu pięciu dni miały miejsce dwa wycieki w elektrowni jądrowej Loviisa w południowo wschodniej Finlandii. Według przedsiębiorstwa Fortum incydenty nie spowodowały zagrożenia dla środowiska

Elektrownia w Loviissa, około 90 km na wschód od Helsinek, uruchomiona na przełomie lat 70. i 80. była pierwszą siłownią atomową w Finlandii.

Elektrownia w Loviisa dostarcza ok. 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jej pierwszy reaktor uruchomiono w 1977 r., a drugi - w 1980 r. Moc obu reaktorów to 500 MW. Dla porównania najnowszy trzeci reaktor elektrowni Olkiluoto (OL3) nad Zatoką Botnicką, będący obecnie jeszcze w fazie testów, może pracować z mocą 1600 MW.

Do wycieku w bloku 1, wyłączonego z eksploatacji z powodu prac konserwacyjnych, doszło w środę.
"Usterka została wykryta podczas przygotowań do testu szczelności" - przekazał fińskiemu nadawcy publicznemu YLE wiceszef zakładu Thomas Buddas.

Naprawa nieszczelności spowoduje opóźnienie uruchomienia reaktora. Ma do tego dojść 16 października

W tej samej elektrowni poprzedni wyciek miał miejsce w sobotę w bloku 2. Reaktor pracuje już normalnie.
Według Buddasa incydenty "nie są ze sobą powiązane".

Źródło-CIRE.PL

 

W Niemczech trwa śledztwo w sprawie wycieku z elektrowni jądrowej w Brunsbuettel

"28 września 2022 r. doszło do wycieku w trakcie płukania linii wylotowej w elektrowni jądrowej w Brunsbüttel, to są północne Niemcy" - podało oficjalnie ministerstwo energii w Szlezwiku-Holsztynie

Zdarzenie zauważyły służby Vattenfall informując, że podczas płukania zbiornika filtra w elektrowni stwierdzono uszkodzenie spawu. Nie potwierdzono jakiegokolwiek poziomu ryzyka zagrożenia dla pracowników lub otoczenia obiektu. 

Elektrownia jądrowa Brunsbüttel jest od 2007 trwale zamknięta.
Pozwolenie na likwidację obiektu wydano pod koniec 2018 roku i od tamtego momentu trwają prace przy rozbiórce elektrowni.
Wadliwa linia znajduje się na chronionym obszarze budynku, gdzie umiejscowiony jest reaktor elektrowni jądrowej – podano w oświadczeniu, wspominając o wykryciu "niewielkiego skażenia radioaktywnego”.
W związku z tym zdarzeniem organy ds. bezpieczeństwa reaktorów zleciły ekspertom przeprowadzenie dalszych przeglądów nadzorczych.

Warto dodać przy okazji o standardzie reagowania w takich przypadkach. Ponieważ dotknięty rurociąg jest aktywny w zakładzie przetwórczym, firma Vattenfall musiała złożyć raport kategorii „N”.
Zgodnie z prawem jądrowym oznacza to tzw. „normalny raport”, istnieją również kategorie „wiadomości z ostatniej chwili” i „wiadomości natychmiastowe”. Zgodnie z zawiadomieniem zwykły raport oznacza okres sprawozdawczy wynoszący pięć dni roboczych.

Decyzję o zamknięciu elektrowni Brunsbüttel podjęto po awarii reaktora w Fukushimie Japonii.

Źródło-CIRE.PL

19.09.2022 r. awaria w Isar 2 na południu Bawarii


Wiadomość tą wyświetlono 617 razy.