Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

W trybie zdalnym (video-konferencja) obradowała Komisjia Krajowa NSZZ Solidarność (KK). Podsumowano efekty spotkań z Premierem Mateuszem Morawieckim jakie odbyły się 5 października w siedzibie związku w Warszawie, oraz 22 września 2022 r. w Zakopanem.

Niestety spotkania nie przyniosły spodziewanych efektów. 

Propozycje rządu nie gwarantują realizacji postulatów Związku, dlatego KK podjełą decyzję o zorganizowaniu 17 listopada 2022 manifestacji w Warszawie.

"Po dwóch turach rozmów z rządem KK zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji jego postulatów. – Nie szykujemy protestu przeciwko rządowi, ale na rzecz realizacji naszych postulatów"– powiedział podczas dyskusji szef Solidarności Piotr Duda.

„Propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji postulatów Związku w zakresie przeciwdziałania wzrostowi cen energii, przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu polskiego społeczeństwa, groźbie upadłości firm energochłonnych oraz nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom znaczących podwyżek dla pracowników zatrudnionych w szeroko pojętej sferze finansów publicznych– głosi uchwała dzisiejszej KK.

„W tej sytuacji Komisja Krajowa podejmuje decyzję o zorganizowaniu 17 listopada br. w Warszawie  manifestacji ulicznej” – czytamy w uchwale.

Solidarność żąda realizacji trzech podstawowych postulatów:

– Systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników;

– Zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych;

– Przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

Decyzja KK o proteście nie zamyka drogi do porozumienia. NSZZ  Solidarność jak zawsze jest otwarta na rzeczowy dialog, jednak bez zmiany stanowiska rządu wobec kluczowych postulatów porozumienie nie będzie możliwe.

5.10.2022 Spotkanie z Premierem


Wiadomość tą wyświetlono 1235 razy.