Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Kolejna zmiana w harmonogramie powstawania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)

Termin, do którego utworzona ma zostać NABE, został przesunięty z końca tego roku do końca I kwartału 2023 r. - poinformował wicepremier Jacek Sasin.
Branżowe media analizują co może być przyczyną takiej decyzji

Na początku października „Rzeczpospolita” informowała, że ze względu na brak uzgodnionej wyceny aktywów węglowych, termin 1 stycznia 2023 r. jako data powstania agencji jest już nieosiągalny. Może się to stać 2-3 miesiące później.
Kilkanaście dni później Wojciech Dąbrowski prezes PGE przyznał, że mogą być przesunięcia w dacie. Dyskusję na nowo wywołały doniesienia Business Insider który przekazał informację o przesunięciu terminu stworzenia NABE do końca I kwartału.
"Myślę, że ten termin pierwszego kwartału 2023 r. nie jest zagrożony"
– powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin dziennikarzom, z którymi przebywał kilka dni w Korei Płd. Wypowiedź cytuje branżowy portal BiznesAlert.pl.
Na przeszkodzie do budowy NABE stanął udział Skarbu Państwa w jego finansowaniu, bo ma ono wziąć na siebie część długu aktywów węglowych przekazanych do Agencji. "To jest powodem, że ten model finansowy nie jest jeszcze zakończony" – przyznał Jacek Sasin.

Mimo to, w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicepremier Sasin podkreślił, że projekt powołania NABE cały czas jest aktualny i idzie zgodnie z założonym terminem.

Przy tak złożonym i skomplikowanym projekcie pewne przesunięcia terminów są czymś zupełnie naturalnym. Dla tego projektu nie widzę zagrożeń. A to, czy NABE powstanie dwa, czy może trzy miesiące później naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Ważne, by projekt był dobrze przygotowany, a terminy nie są tu wyryte w kamieniu” – powiedział Sasin.

Przypomnijmy. Do NABE mają trafić aktywa węglowe największych spółek energetycznych.

Źródło-CIRE.PL

Enea-NABE

Decyzja Rządu ws NABE

 


Wiadomość tą wyświetlono 729 razy.