Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości, które w tym roku miały miejsce w Gorzowie Wlkp.  11.11.2022 r. w samo południe hymn Polski wybrzmiał w całym kraju.

Przy pomniku Piłsudskiego delegacje parlamentarzystów, służb mundurowych, samorządowych i organizacji złożyły wieńce kwiatów, zapalono także znicze. Przy pomniku Marszałka  w Gorzowie Wlkp. zgromadziło się kilkaset osób.

Msza Święta w intencji Ojczyzny to kolejny etap obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Liturgii w Gorzowskiej Katedrze przewodniczył Bp. Tadeusz Lityński w koncelebrze z Proboszczami Gorzowskich Parafii.

Po Mszy jej uczestnicy przemaszerowali  na Plac Katedralny, gdzie odbył się uroczysty apel z oprawą wojskową.

Apel połączony byl ze ślubowaniem kadetów oraz wręczeniem odznaczeń państwowych.

W uroczystościach licznie uczestniczyli Gorzowianie, całe rodziny, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, wojewódzkich i miejskich oraz poczty sztandarowe wśród, których nie mogło zabraknąć naszego.

Kolejnym punktem obchodów święta był Biegu Niepodległości, który już po raz piąty odbył się w Gorzowie Wlkp.  W biegu wzięło  udział około 200 biegaczy.

Piknik  na Starym Rynku oraz wydarzenie muzyczno-literackie "Ignacy Paderewski w słowie i muzyce"  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zakończyły Wojewódzkie obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Wcześniejsze rocznice


Wiadomość tą wyświetlono 869 razy.