Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

15 listopada 2022 r.rakieta produkcji rosyjskiej spadła w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim. Zginęły dwie osoby. Byli to 62-letni Bogusław W. z Przewodowa i 60-letni Bogdan C. z sąsiednich Setnik zginęli podczas eksplozji rakiety, jaka , 15 listopada, spadła na suszarnię zbóż w Przewodowie. Jeden był kierowca, drugi magazynierem. Gdy uderzyła rakieta, akurat ważyli kukurydzę.

Wszystko wskazuje na to, że jest to efekt działań wojennych na Ukrainie. Trwają prace nad ustaleniem wszystkiego, co stało na terenie wsi Przewodów.

W reakcji na atak rakietowy było wysoce prawdopodobne, że ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska podwyższyła  gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych.

Była to  bardzo groźna sytuacja – realna groźba wybuchu III wojny światowej!!!

Rosyjski resort obrony zaprzeczył, że to rakieta sił zbrojnych Rosji spadła na terytorium Polski.

Późniejsze ustalenia wskazują na to, że na Przewodów spadła rakieta ukraińskiego system przeciwlotniczego S-300. Prezydent Ukrainy Zełenski stwierdził, że "to była nie nasza rakieta…"

Komunikat po nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” w dniu 16 listopada 2022 r.

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła dzisiaj decyzję o zawieszeniu planowanej na jutro akcji protestacyjnej „Marsz Godności”. W obecnej sytuacji wszystkie siły i uwaga powinny być skupione na zagrożeniu w jakim znalazła się Polska, dlatego planowany protest zostanie przeprowadzony w innym terminie.

Komisja Krajowa składa wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tragedii w Przewodowie. W tej dramatycznej chwili jesteśmy razem z Wami. Bez względu na ostateczny wynik śledztwa, winę ponosi Rosja, która dokonała agresji na Ukrainę.

NSZZ „Solidarność” stanowczo podkreśla że postulaty, które stały się powodem zorganizowania „Marszu Godności” są nadal aktualne i „Solidarność” nie zrezygnuje z walki o ich realizację. Stąd apel do Rządu RP, aby kierując się taką samą odpowiedzialnością jak „Solidarność”, podjął natychmiastowe rozmowy w sprawie postulatów.

Niezależnie od powyższego, Komisja Krajowa kieruje do członków Związku i wszystkich struktur zaangażowanych w organizację protestu słowa podziękowania za pełną mobilizację i liczne zaangażowanie. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość. Nigdy w historii Związku nie musieliśmy podejmować tak trudnej decyzji. Jednak nasza Ojczyzna, którą „Solidarność” nie tylko ma na sztandarach, ale i w swoich sercach, wymaga odpowiedzialności i rozwagi.

Zapowiedź Manifestacji 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1251 razy.