Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod: pomnikiem Solidarności w Elektrociepłowni Gorzów, instalacją artystyczną upamiętniającą największą w historii Gorzowa Wlkp. manifestację z 31.08.1982 r. ,  repliką Białego Krzyża Solidarności oraz pod pomnikiem  ŚP Witolda Andrzejewskiego na Placu Katedralnym rozpoczęliśmy tegoroczne obchody Święta Solidarności i Wolności w Gorzowie Wlkp.

Główne obchody rozpoczęła Msza Święta w Parafii  p/w NMP Królowej Polski przy Ul. Żeromskiego w Gorzowie Wlkp. Wspólnie modliliśmy się w intencji:  NSZZ „Solidarność”, zmarłych Kapelanów Solidarność  ŚP Witolda Andrzejewskiego i ŚP Andrzeja Szkudlarka oraz wszystkich, którzy walczyli o Wolną Polskę.

Liturgii przewodniczył Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński w koncelebrze z Proboszczami Gorzowskich Parafii oraz specjalnie zaproszonych na tą uroczystość  Ks. Eugeniuszem Jankiewiczem i ks. Stanisławem Czerwińskim (pełnili posługę duszpasterską w tej parafii w latach 1987-1989).  W Mszy uczestniczyli Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Służb Mundurowych, , Parlamentarzyści, Gorzowianie, Członkowie i Sympatycy "Solidarności" oraz  sześć Pocztów Sztandarowych NSZZ „Solidarność” wśród których nie mogło zabraknąć Naszego.

Podczas Mszy zaprezentowano obraz Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki (Patrona NSZZ „Solidarność”), który trafił do tutejszej parafii z Gorzowskiej Katedry.

Na placu kościelnym można też było obejrzeć wystawę plenerową „DEKALOG KSIĘDZA JARZEGO” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa pozostanie w Parafii do połowy września (zachęcamy do zapoznania się z nią).

Po Liturgii jej uczestnicy przeszli na miejsce gdzie znajduje się Biały Krzyż Solidarności (symbol oporu mieszkańców miasta wobec władzy komunistycznej). Replika tego krzyża znajduje się na Placu Katedralnym.

 Obok Krzyża znajduje się odnowiona przy naszym udziale pamiątkowa tablica z piaskowca  z 1987 r. Podczas tych uroczystości odsłonięto nową tablicę, przedstawiającą krótką historię symbolu walki o wolną Polskę. Kamień  oraz tablicę, która się na nim znajduje ufundował Zarząd Regionu Gorzów NSZZ "Solidarność" oraz Organizacja Podzakładowa NSZZ "Solidarność" Enea Gorzów Wielkopolski.

Uczestnicy obchodów Święta Solidarności i Wolności pod nową tablicą i Białym Krzyżu Solidarności złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Następnie uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się do Parafialnej Kawiarenki „Barka” gdzie przygotowano poczęstunek. Była to wspaniała okazja do wspominania okresu walki z totalitarnym systemem oraz historii Gorzowskiej Solidarności i Białego Krzyża. Dyrektor Archiwum Państwowego Dariusz Rymar w formie broszury opracował i wydał historię Białego Krzyża Solidarności. Broszura była rozdawana podczas okolicznościowego spotkania  ( zachęcamy do lektury-publikacja jest dostępna w formie załącznika na naszej stronie internetowej).

Kolejny raz daliśmy świadectwo przywiązania do wartości BÓG HONOR OJCZYZNA. Serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy przyczynili się do godnego uczczenia 43 rocznicy narodzin NSZZ „Solidarność”

Historia BIAŁEGO KRZYŻA SOLIDARNOŚCI

Więcej zdjęć z naszego FB

Filmik z Uroczystości

Relacja Gazeta Lubuska

Zdjęcia H.Jarmołowicz FB

Wcześniejsze rocznice


Wiadomość tą wyświetlono 789 razy.