Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj
2.09.2023 Smart Grid dla Enea
Dodano: 4 Wrzesień 2023r. 09:42

Firma ELMONT na zlecenie ENEA Operator przeprowadziła budowę elektroenergetycznej sieci inteligentnej tzw. SMART GRID na terenie Szczecina, powiatu gryfińskiego i Świnoujścia

Inwestycja obejmowała modernizację oraz przebudowę stacji SN, linii kablowych, stacji SN/nN oraz zastosowanie w nich automatyki FDIR pozwalającej na szybkie wykrywanie zwarć i eliminację uszkodzonego odcinka oraz wykonanie przełączeń tak aby utrzymać zasilanie sieci.

W ramach projektu została sporządzona kompletna dokumentacja projektowa wraz z uzgodnieniem wszystkich aspektów formalno-prawnych. Przebudowano także obiekty:

-RS Cedynia,

-RS Piastowska w Świnoujściu,

-trzy główne rozdzielnie SN w Szczecinie tj. RS TV Centrum, RS Krzysztofa i RS Storrady,

Wybudowano również nowy obiekt RS Banie i zmodernizowano stanowiska potrzeb własnych na terenie GPZ Międzyzdroje.

Inwestycja objęła również przebudowę i modernizację ciągów liniowych na terenach RD Stargard, RD Międzyzdroje oraz RD Szczecin, w których to zmodernizowano stacje SN/nN wymieniając w nich rozdzielnice SN wyposażone w automatykę zabezpieczeniową i zdalne sterowanie oraz zabudowano nowe linie kablowe SN i wymieniono  stanowiska słupowe.

Ze względu na zastosowanie nowoczesnej aparatury rozdzielczej, a także wdrożenia systemu  komunikacji między urządzeniami oraz z jednostkami nadrzędnymi w najwyższym na dzień dzisiejszy standardzie, projekt ten jest niezwykle ważnym oraz bardzo interesującym przedsięwzięciem zarówno dla Inwestora – ENEA Operator sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Szczecin jak i Elmont Grupy.

Poza pracami elektroenergetycznymi w zakres Inwestycji wchodziło przygotowanie kompletnej infrastruktury na potrzeby działania poszczególnych stacji.

W ramach realizacji przeprowadzono 11 testów automatyki zabezpieczeniowej FDIR (wykonanie prób zwarciowych w liniach napowietrznych oraz kablowych wraz z edycją w systemie nadrzędnym Enea Operator) w które swoim zasięgiem objęły cały obszar Inwestycji.

Całkowity czas realizacji zadania wyniósł 44 miesiące.

Źródło-CIRE.PL


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 733 razy.