Dodano: 24 Styczeń 2024r. 19:37
Od 1 stycznia 2024 weszły w życie nowe zasady przechodzenia na emerytury pomostowe. Jest to efekt wynegocjowanego i podpisanego przez NSZZ „Solidarność” 7 czerwca 2023 r. porozumienia w ówczesnym Rządem RP. Znowelizowana na tej podstawie Ustawa uchyliła wygasający charakter emerytur pomostowych. Do końca 2023 r. pomostowe przysługiwały tylko tym osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku. Młodsi pracownicy nie mogli więc na nie liczyć. Obecnie warunkiem uzyskania emerytury pomostowej jest przepracowanie w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze 15 lat oraz osiągnięcie wieku: kobiety 55 lat, mężczyźni 60 lat. Dzięki naszym działaniom tylko w 2024 r. dodatkowo 7,3 tysiąca pracowników uzyskało prawo do emerytury pomostowej.
Żeby przybliżyć temat emerytur pomostowych i emerytur ustawowych w świetlicy Oddziału Dystrybucji Gorzów zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Gorzowie Wielkopolskim. ZUS godnie reprezentowały Panie Justyna i Ania.
Panie krótko przedstawiły zmiany w Ustawie o emeryturach pomostowych oraz nowe zasady obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. o których napisaliśmy wyżej.
Następnie przedstawicielki ZUS odpowiadały na pytania od przybyłych na spotkanie pracowników. Pytania dotyczyły również emerytur ustawowych. Oto niektóre z nich:
1. Czy za nieskorzystanie z emerytury pomostowej przysługuje rekompensata? Taka rekompensata przysługuje, ale trzeba o nią zawnioskować.
2.Czy wystąpienie do ZUS o obliczenie i sprawdzenie uprawnień do emerytury pomostowej wiąże się z rezygnacją z w/w rekompensaty? Tak, jeżeli po obliczeniu emerytury pomostowej nie chce się skorzystać z tej emerytury należy w ciągu miesiąca wycofać wniosek (przed uprawomocnienie decyzji ZUS). Wtedy zachowa się prawo do rekompensaty.
3.Czy kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat, których lekarz medycyny pracy nie dopuścił do pracy, mogą przejść na emeryturę pomostową bez spełniania warunku 15 lat w warunkach szczególnych ? Raczej nie, Panie nie znały takiego przypadku.
4.Czy do stażu pracy w warunkach szczególnych wliczana jest służba wojskowa? Tak, jeżeli po odbyciu służby wojskowej wróciło się na poprzednie miejsce pracy w warunkach szczególnych.
5. Czy można dorabiać sobie będąc na emeryturze pomostowej ? Można, pod warunkiem, że praca nie będzie wykonywania w warunkach szczególnych i nie przekroczy kwoty 5 tys. zł. Brutto.
6. Czy ZUS w Gorzowie Wlkp. oblicza i sprawdza uprawnienia do emerytur pomostowych? Nie, jedynym w kraju ZUS-em który to robi jest ZUS w Koszalinie -Centrum Emerytur Pomostowych.
7.Czy będąc na emeryturze pomostowej i dożyciu do ustawowego wieku emerytalnego (K-60, M-65) naliczona zostanie nowa emerytura? Tak, ale trzeba złożyć wniosek.
8.W jakim miesiącu najlepiej (najkorzystniej) przejść na ustawową emeryturę? W grę wchodzi wiele składników: -waloryzacje rent i emerytur w marcu, -średnia długość życia w roku poprzednim ogłaszana przez Główny Urząd Statystyczny w kwietniu, -waloryzacja kapitału początkowego w czerwcu. Z daniem Pań najkorzystniej jest złożyć wniosek o emeryturę pod koniec lipca. Uwzględniając zapisy naszego Układy Zbiorowego Pracy uważamy, że warto poczekać do końca sierpnia-14 sierpnia wypłacana jest nagroda na Dzień Energetyka.
9. Za pracowników pracujących w warunkach szkodliwych odprowadza się 1,5 % podstawy wymiaru, którą stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Na kim ciąży obowiązek odprowadzania tych składek? Na pracodawcy.
Organizator spotkania Krzysztof Gonerski przygotował prezentacje dotyczącą przepisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), które dotyczą emerytur i emerytur pomostowych oraz uwarunkowań finansowych: -art. 30 ZUZP.Nagroda na Dzień Energetyka. Otrzymują pracownicy zatrudnieni na 31 grudnia poprzedniego roku i będący w zatrudnieniu na 14 sierpnia danego roku, -Załącznik na 1 do ZUZP. Zasady wypłacania odpraw w związku z przejściem na emeryturę. Po upływie 6 miesięcy od dożycia do ustawowego wieku emerytalnego traci się odprawę wynikającą z ZUZP i otrzymuje się tylko tą wynikającą z Kodeksu Pracy (jednomiesięczna), -Załącznik nr 5 do ZUZP. Zasady wypłacania nagród jubileuszowych. Przechodząc na emeryturę jubileusz można otrzymać awansem do 12 miesięcy przed danym okresem zatrudnienia, Załącznik nr 7 do ZUZP. Wykaz stanowisk pracy na , których wykonywane są prace w szczególnym charakterze, Załącznik nr 30 do ZUZP. Wykaz stanowisk pracy w warunkach uciążliwych.
Przedstawiono też fragment ustawy o emeryturach pomostowych dotyczący wykazu prac o szczególnym charakterze dotyczących energetyków.
Na zakończenie spotkania Pani Ania wszystkim chętnym obliczała hipotetyczną emeryturę ustawową i pomostową na podstawie danych posiadanych przez ZUS.
Tekst ustawy o emeryturach pomostowych
Ustawa podpisana przez Prezydenta RP
Wiadomość tą wyświetlono 2603 razy.