Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 15 Wrzesień 2024r.
Drukuj

Komisja Europejska proponuje redukcję emisji dwutlenku węgla o 90 procent do 2040 roku. To - jak argumentuje Bruksela - "pozwoli Unii dekadę później spełnić wyznaczony wcześniej cel neutralności klimatycznej"
"Walka z kryzysem klimatycznym to maraton, a nie sprint" - powiedział na sesji Europarlamentu w Strasburgu komisarz do spraw klimatu Wopke Hoekstra. Argumentował, że działania są konieczne już teraz - "mieliśmy najgorętsze lato w historii".

Unijny komisarz mówił, że działania klimatyczne wymagają odpowiedniego zaplanowania, by Unia nie zboczyła z drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej. "Chcemy zaoferować naszemu przemysłowi, biznesowi oraz instytucjom finansowym coś, o co od dawna proszą - jasność i przewidywalność inwestycji" - podkreślał komisarz do spraw klimatu. Dodał, że w realizacji tego celu kluczowe jest zrównoważone podejście.

"Musimy stać na dwóch nogach. Jedna to działania proklimatyczne i trzymanie się już obranego kursu, a druga noga to silna i odporna gospodarka oraz sprawiedliwa transformacja" - tłumaczył Wopke Hoekstra.

Według Komisji, aby możliwe było osiągnięcie 90-procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, kluczowe będą inwestycje publiczne i prywatne, ważny będzie nacisk na niskoemisyjne technologie, na rozwój odnawialnych źródeł energii i energooszczędność.

Protesty rolników

Unijna polityka klimatyczna, znana pod nazwą Zielony Ład, wywołuje jednak ostatnio w Europie protesty rolników. To był powód, dla którego Komisja ostatecznie zrezygnowała z wyznaczenia celu redukcyjnego w rolnictwie. Z dokumentów, które zostały dziś opublikowane, wykreślono zapisy o 30-procentowej redukcji emisji metanu czy azotu.
Dzisiejsze propozycje będą jeszcze konsultowane. A konkretne projekty przepisów dotyczące 90-procentowej redukcji emisji CO2 do 2040 roku przedstawi już nowa Komisja Europejska, wyłoniona po czerwcowych wyborach do Europarlamentu.

Stanowisko polskiego rządu

6 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministry klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej oraz wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty na temat komunikatu Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska wydała dziś komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. Polska nie ustala dziś celu redukcji emisji na 2040 rok.
Jako kraj członkowski aktualnie koncentrujemy się na realizacji celów na lata 2030 i 2050, które zostały uzgodnione i przyjęte wcześniej. W toku analiz i konsultacji społecznych wkrótce wypracujemy skuteczną strategię sprawiedliwej transformacji, jednocześnie dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, przyrodzie i gospodarce.
W odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej, Polska będzie podnosić potrzeby wzmocnienia polskiej i europejskiej gospodarki oraz walki z ubóstwem energetycznym. Rząd kierować się będzie wyważonym interesem społecznym, z uwzględnieniem naszego puntu wyjścia i rozłożenia kosztów adekwatnie do możliwości Polski względem pozostałych państw członkowskich UE. Oficjalne stanowisko Polski co do propozycji celu na 2040 r. zostanie wypracowane w toku analiz i konsultacji.


Dodatkowe informacje

W ramach budowania bezpieczeństwa klimatycznego, Unia Europejska przyjęła do tej pory dwa cele redukcyjne na poziomie UE, tj.: cel na rok 2030 – redukcja emisji na poziomie co najmniej 55% w stosunku do roku 1990 oraz cel na rok 2050 - osiągnięcie neutralności klimatycznej. Komunikat w sprawie celu na rok 2040 jest więc propozycją kolejnego celu pośredniego na drodze do osiągnięcia celu na rok 2050.

Źródło-CIRE.PL


 

 

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 996 razy.