Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 15 Wrzesień 2024r.
Drukuj

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił nowe tablice średniego dalszego trwania życia, z których od 1 kwietnia br. będzie korzystał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie zawartych w nich informacji, ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które zdecydowały się zakończyć aktywność zawodową i złożyć wniosek o świadczenie. GUS aktualizuje te tablice co rok - a więc dzisiejsze dane będą uwzględniane w przypadku osób, które nabędą prawo do emerytury w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Przy wyliczaniu wysokości miesięcznego świadczenia emerytalnego, ZUS bierze pod uwagę kapitał emerytalny zgromadzony (i waloryzowany) przez osobę wnioskującą o świadczenie. Jest on dzielony przez średnią prognozowaną długość życia, a więc liczbę miesięcy życia, które według szacunków GUS dana osoba ma przed sobą po przejściu na emeryturę.

Według nowych tablic z 2024 r. - opartych o dane z 2023 r. - średnia prognozowana długość życia na emeryturze w porównaniu z 2022 r. wzrosła. Dla przechodzących na emeryturę w wieku 60 lat (wiek emerytalny kobiet) jest to 264,2 miesięcy (było 254,3). Dla przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat (wiek emerytalny mężczyzn) jest to 218,9 miesięcy (było 210). Średnia oczekiwana długość życia  wydłużyła się zatem o 9,9 miesiąca dla 60-latków i o 8,9 miesiąca dla 65-latków.

Pożyjemy dłużej, ale pobierając niższą emeryturę

To oznacza, że przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, średnio emeryt będzie pobierać świadczenie przez około 22 lata, a w wieku 65 lat - przez 18 lat. 

Im dłuższe "dalsze trwanie życia", tym niższe świadczenie osób, które dopiero przechodzą na emeryturę.

Nowe tablice trwania życia pokazują też, że żyjemy dłużej niż przed pandemią
Co istotne - jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny w czasie obowiązywania konkretnych tablic, ale na emeryturę przejdzie nie od razu, tylko za rok czy za kilka lat, ma zagwarantowaną możliwość przeliczenia świadczenia w oparciu o te właśnie tablice - oczywiście, jeśli będą one dla tej osoby korzystniejsze z punktu widzenia wysokości świadczenia w porównaniu z tymi, które obowiązują w roku przechodzenia na emeryturę.

Emerytury pomostowe-spotkanie z przedstawicielkami ZUS



 

 


Wiadomość tą wyświetlono 20418 razy.