Enea zaprzestaje dalszego finansowania Polskiej Fundacji Narodowej. Spółka stwierdziła, że przede wszystkim nie jest zobowiązana do dokonywania wpłat na działalność Fundacji. Ponadto spółka ma istotne zastrzeżenia do działalności Fundacji oraz kwestionuje m.in. sposób wydatkowania przez Fundację środków finansowych przekazywanych przez Fundatorów, w tym Eneę.
Zarząd spółki podjął też decyzję o rozpoczęciu procesu weryfikacji kwestii zasadności założenia Fundacji przy współudziale Enei oraz decyzji o przyjęciu przez Eneę zobowiązania do dokonywania wpłat na cele statutowe tej organizacji. Sprawdzane będzie m.in. to na ile władze spółki biorące udział w założeniu Fundacji zabezpieczyły interes spółki w tym projekcie oraz jak był sprawowany nadzór nad działalnością Polskiej Fundacji Narodowej.
Poprzednie zarządy Enei zaakceptowały wydatki na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej w łącznej kwocie 35 mln zł. Te wydatki zostały poniesione od 2017 r.
Enea nie dokonała wpłaty na działalność statutową Fundacji w 2024 r.
Polska Fundacja Narodowa (PFN) – założona została utworzona 13 lipca 2016 r. Tego dnia 17 największych polskich przedsiębiorstw (wśród nich Enea) powołało Polską Fundację Narodową, której zadaniem była promocja polskiej gospodarki, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz prowadzonych przez nie inwestycji w Polsce i zagranicą. Podczas uroczystości powołania Fundacji Eneę reprezentował ówczesny Prezes Enea S.A. Mirosław Kowalik.
Wśród celów organizacji była współpraca ze społecznościami lokalnymi oraz organizacjami społecznymi i gospodarczymi, a także organizowanie i finansowanie inicjatyw społecznych. Fundacja,miała być platformą współpracy największych spółek skarbu państwa. Dziesięciu spośród siedemnastu fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej zaliczanych było do indeksu dwudziestu największych spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a kolejne dwie wchodzą w skład indeksu WIG40. Na liście przedsiębiorstw zakładających fundację były cztery grupy energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa, Tauron, a także najwięksi producenci i sprzedawcy gazu oraz paliw w kraju, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PKN Orlen oraz Grupa Lotos. Wśród fundatorów znajdują się również czołowi dostawcy usług ubezpieczeniowych i finansowych, czyli PZU, PKO BP i Giełda Papierów Wartościowych, jak również lider na rynku gier losowych – Totalizator Sportowy.
Działalność Polskiej Fundacji Narodowej obliczona była na realizację długookresowych celów, przy zachowaniu najwyższej efektywności i skuteczności. Jej działalność była jawna i transparentna, władze fundacji zobowiązane były do sporządzania corocznego sprawozdania finansowego.