Dodano: 27 Maj 2024r. 10:57
Parlament przyjął rządową ustawę o bonie energetycznym i ochronie odbiorców energii. Największą zmianą, wprowadzoną w Senacie i zatwierdzoną przez Sejm jest tzw. poprawka Gawłowskiego. Zakłada, że w II połowie roku gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z opłaty mocowej.
Płacona w rachunku za energię elektryczną opłata w 2024 roku wynosi, w zależności od zużycia od 2,66 do 14,90 złotych miesięcznie netto. Czyli od lipca do grudnia odbiorcy w gospodarstwach domowych zaoszczędzą od 15,96 do 89,4 złotych. Większość gospodarstw płaci 10,64 złotych miesięcznie, więc zaoszczędzą nieco ponad 60 złotych. W ocenie Prezesa URE, półroczne zawieszenie tej opłaty nie powinno przyczynić się to do wzrostu opłaty mocowej w przyszłym roku, choć żadnych kalkulacji nie przedstawiono.
Reszta ustawy pozostała bez zmian. Cena energii elektrycznej w II połowie roku wyniesie 500 zł za MWh, a dla małych i średnich firm, a także samorządów 693 z za MWh. Sześciu sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót, E.ON Polska i Tauron Sprzedaż GZE będzie musiało złożyć wnioski o korekty taryf.
Wzrośnie natomiast o ok. 30 proc. taryfa dystrybucyjna za dostarczenie energii.
W przypadku gazu cena maksymalna dla odbiorców taryfowanych będzie równa taryfie PGNiG OD, które również ma wystąpić do regulatora o korektę taryfy.
Wiadomość tą wyświetlono 1084 razy.