Dodano: 29 Maj 2024r. 12:17
W siedzibie Enea S.A. na ul. Pastelowej w Poznaniu doszło do długo oczekiwanego spotkania stron dialogu społecznego w tej Spółce. Ostatnie spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2024 r. Strona społeczna mając na uwadze oczekiwania pracowników w zakresie podwyżek płac , a co za tym idzie negocjacje płacowe, pismem z dnia 2 maja 2024 r. zaapelowaliśmy o wcześniejszy termin spotkania (zaproponowaliśmy termin 8 maja 2024 r.). Niestety Zarząd Enea S.A. negatywnie ustosunkował się do naszego wystąpienia, dlatego spotkaliśmy się dopiero dzisiaj.
Na spotkanie Zarząd Enea S.A. stawił się w składzie:- Dalida Gepfert Członek Zarządu ds. Korporacyjnych. Bartosz Krysta Członek Zarządu ds. Handlowych - Marek Lelątko Członek Zarządu ds. Finansowych.
Spotkanie rozpoczęła, krótka prezentacja kariery zawodowej obecnych na spotkaniu Członków Zarządu. Jak podkreślono Zarząd będzie pracował w 4 osobowym składzie (nie planowane jest powoływanie kolejnych Członków Zarządu).
Tematyka spotkania:
1.Negocjacje płacowe. Przygotowując nas do negocjacji, krótko omówiono aktualną sytuację w Grupie Kapitałowej Enea. Podkreślono, że czekają nas ciężkie czasy- związane jest to z transformacją energetyczną. Strona związkowa podkreśliła, że transformacja związana jest z t/z „zielonym ładem”, który stał się nową religią w Unii Europejskiej. Dyskusja w tym temacie nie została podjęta (politykę klimatyczną ustalają inne gremia, my musimy się do niej dostosować). Wracając do spraw płacowych- Zarząd w postaci slajdów przedstawił analizę wynagrodzeń w Spółce za lata 2022-2023 r. oraz propozycję długofalowej polityki płacowej na lata 2025-2027. Pokreślono stałą bardzo dużą absencję chorobową w Enea S.A. oraz duże przerosty w zatrudnieniu. Zarząd nie ustosunkował się do naszej propozycji podwyżek na 2024 r. złożonej na dwóch ostatnich spotkaniach. Ogólnie nowy Zarząd jest przeciwnikiem obligatoryjnych podwyżek (duża grupa pracowników podobno nie zasługuje na podwyżki, z niektórymi trzeba się będzie pożegnać). Nie przedstawiono nam żadnej propozycji podwyżek na 2024 r. We wrześniu może pojawi się propozycja nagród jednorazowych (jakich nie wiadomo). Zapowiedziano rewizję ładu korporacyjnego (trzeba posprzątać po poprzednikach). Strona związkowa przedstawiła swoje argumenty na podwyższenie płac : -przestaliśmy być atrakcyjnym pracodawcą-skutkuje to odpływem fachowców do innych firm, -w ogólnych kosztach Spółki wynagrodzenia stanowią tylko 9 %, co z porównaniu z innymi firmami z branży jest bardzo mało. Przypomnieliśmy też zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (Art. 10 ZUZP pkt.2.Strony zgodnie ustalają, że corocznie nie później niż do końca lutego będą negocjować roczny przyrost wynagrodzeń pracowników obowiązujący w ENEA.) Wykazaliśmy dużą cierpliwość (przeciągające się zmiany w Zarządach GK Enea po wyborach parlamentalnych ). Jednak takiej polityki płacowej w Enea S.A. na 2024 r. chyba nikt ze strony związkowej się nie spodziewał, tym bardziej, że w Elektrowni Połaniec zaaprobowano podwyżki inflacyjne na 2024 r. Zapytaliśmy też o wysokość nagrody na Dzień Energetyka. W dniu dzisiejszym Zarząd nie był w stanie negocjować wysokości tej nagrody-propozycję mamy otrzymać w czerwcu 2024 r.
2. Negocjacje płacowe w Spółkach GK Enea. Zarząd Enea S.A. dał błogosławieństwo dla takich negocjacji.
3.Etatyzacja w Operatorze. Podjęte działania-zamrożenie etatów z 31 grudnia 2023 r. bez rozstrzygnięcia rozpoczętych rekrutacji doprowadzi do paraliżu działalności niektórych komórek. Jako przykład podano sytuację w Oddziale Dystrybucji Gorzów Wlkp. W uzasadnionych przypadkach Zarząd dopuszcza odtworzenie stanowisk w niektórych komórkach technicznych.
Tematy zgłaszane na poprzednich spotkaniach i do dziś nie załatwione:
4. Błędnie naliczanie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. 10 czerwca 2024 r. po wypłacie za maj 2024 r. (ma być poprawnie naliczony dodatek z nadgodziny) zostanie zorganizowane spotkanie ze Spółkami GK i mają być zgłoszone ewentualne uwagi. Po analizie uwag zacznie się wyliczanie rekompensat za 3 lata i 4 miesiące. Ostateczny termin wypłaty, trudny do określenia. Zostaną też podjęte decyzje o formie ewentualnych reklamacji oraz rekompensacie dla byłych pracowników GK.
5.Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Strona pracodawcy miała przygotować analizę porównawczą dotyczącą inwestowania naszych funduszy przez trzy firmy prowadzące PPE w GK Enea ( PZU, Inwestors, Allianz). Natłok różnych zadań spowodował brak czasu do realizacji tego punktu. Zarząd widzi problem i zajmie się nim.
6.Degradacja majątku socjalnego (niesieciowego). Audyt dotyczący tego tematu odbył się -czekamy na wnioski. Wnioski i propozycje rozwiązań zostaną przedstawione stronie związkowej na jednym z kolejnych spotkań.
7.Taryfa pracownicza. Znamy już propozycje częściowego odmrożenia cen energii elektrycznej od lipca 2024 r. (talon energetyczny dla najuboższych). Temat do przeanalizowania.
8.Praca zdalna. Zostanie zrobiona diagnoza, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tej formy pracy. Na pewno trzeba będzie zmienić program komputerowy potrzebny do prowadzenia wideo-konferencji. Zawnioskowaliśmy o równe traktowanie wszystkich pracowników w tej kwestii.
9.Termin kolejnego spotkania. Zaapelowaliśmy o pilne kolejne spotkanie celem załatwienia w/w tematów. Ze względu na nawał prac Zarząd nie widzi możliwości wcześniejszego spotkania jak w 19 czerwca 2024 r. (z możliwością kontynuacji spotkania w 20 czerwca 2024 r.) Wcześniej do 13 czerwca mamy otrzymać materiały, które będą omawiane na tym spotkaniu.
10. Protokołowanie spotkań. Projekt protokołu z tego spotkania zostanie przesłany stronie społecznej. Od następnego spotkania protokół będzie sporządzany i parafowany podczas spotkania.
Wcześniejsze spotkania w Enea S.A.
Pismo o wcześniejsze spotkanie z 2 maja 2024
21.01.2014 Zaproszenie do negocjacji płacowych
Wiadomość tą wyświetlono 6880 razy.