Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 15 Wrzesień 2024r.
Drukuj

Europarlamentarzyści z Polski zarabiają znacznie więcej od posłów na Sejm RP. Wynagrodzenie europosła wynosi ponad 10.000 euro brutto (to prawie 8 tysięcy euro na rękę). Do tego dochodzą liczne dodatki. Posłowie do Parlamentu Europejskiego dostają dodatkowo ryczałt na utrzymanie biura oraz zwrot kosztów podróży. Po zakończeniu kadencji europosłowie mogą liczyć na odprawę i wysoką emeryturę.

Parlament Europejski składa się z 705 posłów, wybranych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej (tak jest po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię).

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podróżują służbowo między:

  • swoimi okręgami wyborczymi w Polsce,
  • Strasburgiem, gdzie odbywa się 12 posiedzeń plenarnych w roku,
  • Brukselą, gdzie uczestniczą w dodatkowych obradach plenarnych, a także w spotkaniach komisji parlamentarnych i grup politycznych.

Miesięczne wynagrodzenie posła wynosi aktualnie 10 075,18 euro brutto, przed opodatkowaniem. Wynagrodzenie to jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi na rękę 7853,18 euro.

W przeliczeniu po średnim kursie euro NBP z dnia 29 kwietnia 2024 roku (4,3225 zł) - europoseł dostaje na rękę 33.945 złotych. W niektórych państwach członkowskich wynagrodzenie to podlega również podatkowi krajowemu. Podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5 procent podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dieta europosła - ile wynosi

Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot szeregu kosztów, które ponoszą wykonując obowiązki poselskie.

Zwrot kosztów ogólnych

Zwrot ten ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, takich jak:

  • koszty prowadzenia biura poselskiego,
  • rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe,
  • zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu.

Wysokość diety z tytułu kosztów ogólnych w 2024 r. wynosi 4950 euro miesięcznie.

Zwrot kosztów podróży

Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak sesje plenarne, posiedzenia komisji lub posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu.

  • Posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się te posiedzenia, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes „D” bądź równoważnej lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, zaś w przypadku podróży samochodem otrzymują ryczałtową kwotę 0,58 EUR za 1 km (do najwyżej 1000 km).
  • Oprócz tego posłom przysługują stałe dodatki ryczałtowe obliczane na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia innych kosztów związanych z podróżą (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rejestracji).
  • Posłowie często muszą podróżować poza państwa członkowskie, w których zostali wybrani, lub na ich terenie, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą). W związku z tym w przypadku działalności poza państwem członkowskim, w którym danym poseł został wybrany, przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4886 euro rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu w kwocie rocznej określonej dla poszczególnych państw.

Dieta dzienna europosła

Parlament Europejski wypłaca dietę ryczałtową w wysokości 350 euro dziennie w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, pod warunkiem że potwierdzą oni swoją obecność, podpisując jedną z oficjalnych list obecności udostępnionych w tym celu.

Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny.

Ile wynosi emerytura europosła

Zgodnie ze statutem byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5 procent wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 procent uposażenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej. Po śmierci eurodeputowanego jego żona i będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

Odprawa dla europosła

Po zakończeniu kadencji europosłom, którzy nie zostali ponownie wybrani do Parlamentu Europejskiego, przysługuje odprawa w kwocie równej miesięcznej pensji za każdy rok sprawowania mandatu. Były eurodeputowany otrzymuje odprawę nie krócej niż przez 6 miesięcy oraz nie dłużej niż przez 24 miesiące, ale tylko do chwili, gdy obejmie on inną publiczną funkcję czy mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę. Zasady te oznaczają, że nawet jeśli były europoseł pełnił mandat przez część jednej kadencji, to i tak otrzymywać będzie odprawę przez pół roku.

Inne świadczenia dla europosłów

Parlament Europejski zapewnia posłom wyposażone biura w Brukseli i Strasburgu. W obu miastach posłowie mogą korzystać z samochodów służbowych Parlamentu w ramach pełnienia obowiązków poselskich.

Asystenci

Posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą sami dobierać sobie asystentów. Pieniądze na wynagrodzenia dla nich nie przekazuje się posłom, ale wypłaca się w formie wynagrodzenia miesięcznego asystentom spełniającym warunki i posiadającym ważną umowę, a także organom pobierającym podatki od wynagrodzeń.

Posłowie mogą korzystać z usług kilku rodzajów asystentów:

Akredytowani asystenci parlamentarni zatrudnieni w Brukseli (Luksemburgu lub Strasburgu)

Asystenci krajowi pomagają posłom w państwie członkowskim, w którym posłowie zostali wybrani.

Stażyści mogą odbywać staże na terenie Parlamentu albo w państwie członkowskim, w którym wybrany został dany poseł.


 

 

 

 

 

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 895 razy.