Dodano: 5 Sierpień 2024r. 07:49
Enea Operator ma dofinansowanie z Narodowego Fundudszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na zakup inteligentnych liczników
W ramach umowy Enea Operator kupi prawie 273 tys. liczników zdalnego odczytu (LZO). Łączna wartość projektu wynosi ponad 242 mln zł, w tym przyznana dotacja sięga 163 mln zł
Projekt obejmuje swoim zakresem zakup oraz instalację liczników zdalnego odczytu u Odbiorców oraz zakup i wdrożenie innych elementów inteligentnej infrastruktury pomiarowej i zarządczej w celu optymalizacji pracy sieci oraz szybszej obsługi procesów rynku energii elektrycznej.
Podpisana umowa przewiduje zakup przez Eneę Operator prawie 273 tys. tzw. inteligentnych liczników, które zostaną zainstalowane na obszarze działania spółki, czyli w północno-zachodniej Polsce, w 2025 roku. Ok 200 tys. sztuk zainstalowanych zostanie na terenach wiejskich, a pozostałe niemal 73 tys. w miastach. Jest to jedynie część większej dostawy tzw. inteligentnych liczników, które spółka będzie realizowała w najbliższym czasie.
Liczniki zdalnego odczytu (LZO) dają wiele korzyści. Urządzenia nie tylko automatycznie zbierają i przekazują dane pomiarowe, przez co nie jest konieczne ich odczytywanie lub przekazywanie wskazań do operatorów, ale również umożliwiają systematyczne kontrolowanie swojego zużycia energii elektrycznej, co może przełożyć się na zmianę nawyków i zmniejszenie zużycia. LZO pozwala również na szybsze wychwycenie anomalii lub ewentualnej usterki urządzenia, a w niedalekiej przyszłości pozwoli również na korzystanie z taryf dynamicznych.
Wdrożeniu liczników towarzyszyć będzie implementacja nowoczesnych rozwiązań umożliwiających spółce obsługę coraz bardziej zautomatyzowanych i cyfrowych procesów, jakie są i będą rozwijane, aby sprostać stawianym przed operatorami sieci wyzwaniom transformacji energetycznej oraz budowie niskoemisyjnej gospodarki. Jej niezbędnym elementem jest inteligentna infrastruktura pomiarowa.
Przyznane spółce dofinansowanie pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu „Elektroenergetyka – inteligentna infrastruktura energetyczna”.
Wiadomość tą wyświetlono 488 razy.