Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 17 Maj 2026r.
Drukuj
5.12.2025 rokowania nad nowym ZUZP w Enea S.A.
Dodano: 5 Grudzień 2025r. 12:10

W Poznaniu w salce Enea Oświetlenia odbyła się czwarta tura rokowań nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w Enea S.A. (ZUZP). Pracodawcę na dzisiejszych rokowań reprezentowali Dyrektor Zarządzania Zasobami Ludzkimi Olech Bestrzyński , -Doradca Zarządu Enea S.A. Bogdan Klepas, Dyrektor HR w Enea Centrum Justyna Tomczyk. Był też prawnik z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Przemysław Krasadomski.

Tematyka omawiana podczas rokowań:

1. Czas pracy. Rozmowy dotyczyły między innymi o preferowanym przez stronę pracodawcy zadaniowym systemie czasu pracy. Temat wymagać będzie dalszych dyskusji.

2. Zasady wynagradzania. Tego tematu dotykają najbardziej kontrowersyjne propozycje strony pracodawcy. Dyskutowano o: -premii rocznej, dodatku stażowym, nagrodzie jubileuszowej, nagrody na Dzień Energetyka i taryfie pracowniczej czyli dodatków, które zgodnie z propozycją pracodawcy mają zniknąć z ZUZP. Część z tych dodatków ma zostać włączona do płacy zasadniczej. Rekompensatą za te składniki płacowe mają być dwie premie motywacyjne (2 X 10 %). Pierwsza z nich ma być ogólnie dostępna. Po sugestii strony związkowej strona pracodawca przygotuje zasady-regulamin premiowania. Dyr. O.Bestrzyński złożył oświadczenie, że na nowych zasadach wynagradzania żaden pracownik nic nie straci. Strona pracodawcy powoła zespół roboczy, który przygotuje materiał dotyczący tego tematu na następne plenarne posiedzenie zespołu. Rozmawialiśmy jeszcze o: - terminach wypłaty, zasadach zaszeregowania oraz awansowania pracowników, kategorii zaszeregowania oraz tabeli płac zasadniczych.

3.Ubezpieczenie grupowe z PZU. Dyr. O.Bestrzyński poinformował, że w 2026 r. grupowe ubezpieczenie PZU będzie na nowych zasadach. Zostaną o połowę obniżone koszty obsługi tego ubezpieczenia poprzez przekazanie tej działalności brokerowi.  Zaoszczędzone w ten sposób środki zasilą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Świadczenia wynikające z tego ubezpieczenia do końca umowy z PZU nie ulegną zmianie.

4.Protokół z rokowań. Dwudniowe rokowania zostały podsumowane w stosownym protokole podpisanym przez strony dialogu społecznego w Enea S.A.

5.Terminy kolejnych rokowań. Ustalono terminarz kolejnych rokowań: 15 grudzień 2025 godz. 9.00, 8 i 9 styczeń 2026 r. godz.9.00.

Wcześniejsze rokowania


Wiadomość tą wyświetlono 4589 razy.