Dodano: 12 Styczeń 2026r. 09:14
.jpg)
Przedstawiciele sekretariatów i sekcji branżowych NSZZ „Solidarność” spotkali się w Gdańsku z Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" (KK) na tradycyjnym branżowym spotkaniu opłatkowym w sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Krajową Sekcje Energetyki NSZZ „Solidarność ” podczas spotkania reprezentował jej Przewodniczący Mirosław Brzuśnian
.jpg)
W trakcie spotkania Przewodniczący KK Piotr Duda wspomniał między innymi o grudniowym proteście górników z PG „Silesia”. „Oni nie chcieli nic nadzwyczajnego. Chcieli tylko utrzymać swoje miejsca pracy, a jeśli to się nie uda, to uzyskać zatrudnienie w innej kopalni”, oraz o zwycięskiej walce związkowców Grupy Kapitałowej Enea w sprawie wypowiadania układów zbiorowych pracy.
Piotr Duda skrytykował też wprowadzenie wolnej Wigilii w zamian za dodatkową niedzielę handlową. Jego zdaniem zapis gwarantujący, że pracownik może przepracować tylko dwie z trzech niedziel w grudniu, to „martwy przepis”.
.jpg)
Podczas spotkania głos zabrał również Bartłomiej Mickiewicz zastępca Przewodniczącego KK Wiceprzewodniczący zachęcał członków Solidarności, którzy będą mieli taką możliwość, do uczestnictwa w forum dialogu zwanym Narodową Radą Rozwoju. W ramach NRR działają zespoły branżowe składające się z praktyków, teoretyków i ekspertów, a wypracowane przez nich rozwiązania mogą potem zostać przekute w konkretne przepisy i stać się częścią Prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Wskazywał, że jest to jedna z form oddziaływania "Solidarności", dzięki której można realizować postulaty branżowe.
Następnie Wiceprzewodniczący KK Maciej Kłosiński zapoznał zebranych z dwoma projektami realizowanymi przez „Solidarność”. Pierwszy z nich, który wszedł już w życie, to elektroniczna legitymacja Solidarności w mObywatelu – cyfrowa wersja dokumentu potwierdzająca członkostwo w Związku. „Jesteśmy pierwsi i jedyni w Polsce, którym się to udało” – podkreślił. Drugim projektem jest aplikacja Solidarności, w ramach której będzie można między innymi zgłaszać naruszenia w zakładzie pracy czy skorzystać z pomocy chatbota. Do członków Związku kierowane będą również ankiety, co pomoże w komunikacji wewnątrzzwiązkowej.
Na temat legitymacji członkowskich kilka słów do kolegów i koleżanek skierowali pozostali członkowie Prezydium KK : Sekretarz Grzegorz Adamowicz i Skarbnik Jerzy Jaworski, który mówił też o programach europejskich i benefitach dla związkowców.
Jako ostatni głos zabrał Piotr Duda stwierdził, że "Solidarność" nie myliła się co do swoich przewidywań na ten rok – "był on trudny ze względu na załamanie dialogu społecznego, czego najlepszym przykładem były
- akcja protestacyjna górników w PG „Silesia”, którzy 9 dni, w tym święta Bożego Narodzenia, musieli spędzić po ziemią.
- akcja protestacyjna pracowników Grupy Kapitałowej ENEA w sprawie obrony wypowiadanych układów zbiorowych pracy.
- skrytykował też ustawę o wolnej Wigilii przygotowaną przez ministerstwo".
W ocenie Piotra Dudy obecny rok też nie będzie łatwy dla Solidarności.
"Dziś musimy sobie powiedzieć jasno, że ten rok 2026 będzie dla nas bardzo trudnym rokiem, bo pan premier Tusk nie chce rozmawiać, nie chce spotykać się ze stroną społeczną i prowadzić dialogu społecznego" .W swoim wystąpieniu mówił także o pozytywach. Jednym z nich było potwierdzenie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, że autorskie prawa majątkowe do znaku graficznego „Solidarność” należącego do Związku. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w listopadzie.
.jpg)
Przewodniczący „S” pochwalił również współpracę z Prezydentem Karolem Nawrockim, dzięki której można chronić pracowników przed „liberalnymi działaniami rządu”. Dodał przy tym, że w przyszłym miesiącu Prezydent Nawrocki spotka się ze związkowcami w Pałacu Prezydenckim.
.jpg)
Po wystąpieniach na zakończenie spotkania związkowcy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia oraz odmówili modlitwę i zaśpiewali kolędy wspólnie z Proboszczem Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku Ks. Ludwikiem Kowalskim oraz Ojcem Marcinem Szaforsem.
Wiadomość tą wyświetlono 509 razy.
