Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj
13-18.08.2013 Pielgrzymka do Częstochowy.
Dodano: 20 Sierpień 2013r. 00:19

 

Jak co roku pracownicy Oddziału  Dystrybucji Gorzów Wlkp. wzięli udział w Pielgrzymce Energetyków do Częstochowy.Przed wyruszeniem w drogę Nasz Duszpasterz Jarosław Zagozda udzielił nam błogosławieństwa w autobusie. Zgodnie z wieloletnią tradycją nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od części turystycznej podczas której poznawaliśmy urokliwe zakątki naszego pięknego Kraju. I tak na Podlasiu odwiedziliśmy miejscowość Zuzela miejsce urodzenia Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, zwiedziliśmy muzeum lat dziecięcych prymasa i neogotycki kościół.

 Poznaliśmy  PERŁY PODLASIA czyli:  Białowieski Park Narodowy, rezerwat żubrów i muzeum przyrodniczo-leśne w Białowieży, mieliśmy też okazję odbyć podróż kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiła. W  Białegostoku zwiedziliśmy pałacu Branickich , wotywny  kościoła Chrystusa Króla i św. Rocha wzniesiony w podzięce za wygraną wojnę z bolszewikami oraz Katedrę św. Mikołaja.

Na szlaku TRZECH KULTUR  w Hajnówce zwiedziliśmy cerkiew św. Trójcy,  byliśmy też na Górze  Grabarka (Prawosławna Jasną Górę),-wzgórze pokutników z lasem krzyży oraz  zrekonstruowaną  XVIII-wieczną  cerkiew  Przemienienia Pańskiego. W  Siemiatyczach zwiedziliśmy  kościół i klasztor pomisjonarski, synagogę żydowską, cerkiew Apostołów św. Piotra i Pawła. Uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z 50 rocznicą koronacji  Matki Boskiej Leśniańskiej znajdującej się  XVII-wiecznym  sanktuarium wzniesionym i zarządzanym przez ojców paulinów w Leśnej  Podlaskiej.

WARSZAWA PATRIOTYCZNA STOLICA- poznawanie Warszawy: muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm, Krakowskie Przedmieście, pałac prezydencki, katedra św. Jana, Stare Miasto,Stadion Narodowy  oraz cmentarz na Powązkach  upewniły nas w przekonaniu  ,że żeby należycie poznać naszą Stolicę trzeba tu jeszcze wrócić.

W drodze do Częstochowy zwiedziliśmy muzeum kinematografii znajdujące się w Pałacu Rodziny Scheiblerów w Łodzi.

Główny cel naszego wyjazdu czyli uczestnictwo w XXVIII Pielgrzymce Energetyków rozpoczęliśmy od przywitania się z Czarną Madonną  ,udziału we Mszy Świętej oraz  Energetycznej Drodze Krzyżowej prowadzonej na szczecie Jasnej Góry. Apel Jasnogórski oraz czuwanie nocne przy obrazie Matki Boskiej zakończył pierwszy dzień uroczystości związanych z tegoroczną Pielgrzymką , która odbywała się pod hasłem „ BYĆ SOLĄ ZIEMI”.

 Ostatni dzień naszej Pielgrzymki  rozpoczęliśmy o godz.6.00  od Mszy Świętej  w Kaplicy Matki Bożej  w intencji  zachowania miejsc pracy w Grupie Enea oraz w innych Grupach Energetycznych. Intencja została złożona przez Komisję Podzakładową NSZZ Solidarność Enea Gorzów Wlkp.  Następnie udaliśmy się pod  Archikatedrę Częstochowską, gdzie zostaliśmy przywitani przez księdza prałata Jarosława Srokę Krajowego Duszpasterza Energetyków oraz bp Tadeusza Lityńskiego (byłego Duszpasterza Gorzowskich Energetyków ) .Energetycy oraz ich rodziny  przeszli alejami Najświętszej Marii Panny na Jasną Górę,  gdzie odbyła się uroczysta Suma, którą celebrował  bp Tadeusz Lityński.

W homilii bp Lityński przywołał słowa bł. Jana Pawła II – „Jeden drugiego brzemiona noście.To zwięzłe zdanie apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność tzn. jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie. I piękne są te wszystkie gesty solidarności i pamięci o przeżywających trudności, o zagrożonych, o emerytach, i oni tego tak bardzo potrzebują. Tak, jak stoicie dzisiaj jeden obok drugiego na tym jasnogórskim wzgórzu skąpanym w słońcu, tak stawajcie też jeden przy drugim w codziennym trudzie pracy. Niech w waszych zakładach zwycięża solidarność a nie tzw. wyścig szczurów, który kojarzy się tak bardzo z tymi nowymi czasami. Ten wyścig zawsze związany jest z egoizmem, który trzeba zwalczać. Nie pozwólcie na ten niszczący egoizm, wy bądźcie ludźmi solidarności, bądźcie jeden obok drugiego. Czekają nas nowe wyzwania, zmagania, i będziemy nieraz w sytuacji konieczności opowiedzenia się za Bogiem lub przeciw, za krzyżem lub przeciw krzyżowi, za Kościołem lub przeciw Kościołowi, z biskupem lub przeciw biskupowi. To się już dokonuje w przestrzeni publicznej. Jesteśmy świadkami wielkich prowokacji”.

Jednocześnie wskazał, że w wierze „wrażliwej na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość” prowadzi nas Maryja. „Dlatego prośmy dzisiaj Maryję o wiarę, bo człowiekowi wiary łatwiej się żyje, łatwiej się cierpi i łatwiej umiera. Człowiekowi wiary łatwiej jest dostrzec niebo i życie wieczne. Dlatego bracie i siostro, bądź człowiekiem wiary w domu i miejscu pracy. Bądź człowiekiem wiary pracując i odpoczywając” – zachęcił biskup.

W uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyło około czterech tysięcy pielgrzymów ( w tym 45 z OD Gorzów Wlkp i 46 z EC Gorzów Wlkp) , których reprezentowały poczty sztandarowe (ponad 30), wśród których nie mogło zabraknąć Naszego. Po uroczystościach na Jasnej Górze  zjedzeniu posiłku i wykwaterowaniu z hotelu udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp. gdzie  dotarliśmy ok. godz. 22. Kolejna z wielu względów wyjątkowa Pielgrzymka przeszła do historii , pozostały wspomnienia ,zdjęcia oraz oczekiwanie na kolejną pielgrzymkę w przyszłym roku.

Więcej zdjęć z tej i wcześniejszych Pielgrzymek.

Zdjęcia z części turystycznej.

Zdjęcia -www.jasnagora.com

Filmik Msza Św. Kaplica MB

Filmik z Pielgrzymki 1

Filmik z Pielgrzymki 2

Homilia bp Tadeusza Lityńskiego

Pielgrzymka 2012


Wiadomość tą wyświetlono 2725 razy.