Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Piątek, 22 Wrzesień 2023r.
Drukuj
3.10.2013 Likwidacja miejsc pracy w Energa.
Dodano: 3 Październik 2013r. 09:34

24 września 2013 Zarząd Energa Operator wypowiedział spółkom eksploatacyjno-inwestycyjnym część umowy dotyczącej działalności inwestycyjnej. Jako powód takiej decyzji podaje się poprawę efektywności czyli zlecanie tej działalności firmą zewnętrznym, które wg opinii Zarządu wykonują te same prace o kilkadziesiąt procent taniej. Decyzja Operatora wiąże się z likwidacja miejsc pracy w grupie Energa.   „ W konsekwencji podjętej decyzji dla znacznej grupy pracowników spółek prac na sieci nie będzie pracy”.

Pracownicy sami mogą podjąć decyzję o opuszczeniu grupy Energa. Proponuje im się trzy warianty odejścia:

1. Odejście za odszkodowaniem ( od 15-18 tys. zł. w zależności kiedy złoży się stosowny wniosek)

2.Odejście i założenie własnej firmy wykonującej usługi dla Operatora –gwarancja zleceń przez 36 miesięcy po cenach rynkowych.

3.Odejście na program przedemerytalny ( dla  osób które do 31.12.2015 r. uzyskają prawo do emerytury lub świadczenia przedemerytalnego)-odszkodowanie do wysokości 12 miesięcznych poborów.

Od przeszkolonej kadry kierowniczej  „oczekuje się zaangażowania w tym procesie i udzielania pomocy pracownikom , których dotyczą zapowiadane zmiany”

Tym sposobem likwiduje się dobre miejsca pracy gdzie prawo pracy jest na wysokim poziomie (Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, Umowy Społeczne). W zamian proponuje się kasę lub dostosowanie się do reguł  drapieżnego  kapitalizmu w  jakim przyszło nam żyć w  Polsce.

Zamiast równać do najlepszych w Polsce postępuje się odwrotnie.

Najpierw wygonić ludzi do spółek zależnych , a później stwierdzić ,że są za drodzy i zlecać ich działalność  innym tańszym wykonawcom. Chytry plan jak pozbyć się ludzi z grupy Energa.

Kolejny przykład na to ,że nie można pozwalać na przenoszenie

 Pracowników z Operatora do innych spółek.

Oferta dla pracowników spółek Energa.


Wiadomość tą wyświetlono 3429 razy.