Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Lipiec 2024r.
Drukuj
9.11.2013 CD PROTESTÓW-Manifestacja w Gdańsku
Dodano: 10 Listopad 2013r. 18:57

Blisko 5 tys. uczestników  wzięło udział w proteście organizowanym przez pomorską „Solidarność”, Forum ZZ oraz OPZZ. Manifestacja przeszła ulicami Gdańska spod historycznej Bramy nr 2 na Długi Targ, gdzie w obecności „Złotego Donka”, czyli styropianowego pomnika Donalda Tuska, głos zabrali m.in. Tadeusz Chwałka, Jan Guz i Piotr Duda.

- Odepchniemy tę bandę od koryta – mówił jako pierwszy szef Forum ZZ Tadeusz Chwałka, który zarzucił, że politycy traktują Polskę jak państwowy folwark. Odnosząc się do wyborów w PO na Dolnym Śląsku przypomniał o żenującym zachowaniu – jak to ujął – partyjnych harcowników, którzy dla swojego szefa załatwią wszystko, nawet pracę w KGHM.

Z kolei Jan Guz wzywał do jedności, dzięki której społeczeństwo może walczyć o lepsze emerytury, wynagrodzenia o prawdziwy dialog społeczny. - Musimy uruchomić w całym kraju referenda strajkowe w zakładach pracy – nawoływał. Guz odniósł się również do poparcia społecznego dla działań związków zawodowych. - Związki zawodowe mają 70 proc. poparcia a rząd ma 70 proc. negatywnych ocen. Więc kot ma rację? - pytał.

- Zwierajmy siły. Razem występujmy przeciwko tej liberalnej zarazie – mówił jako ostatni z liderów trzech reprezentatywnych central związkowych Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. Tym którzy czekają, że będzie lepiej mówię – nie czekajcie. Lepiej już nie będzie. 

Duda jeszcze raz w mocnych słowach powtórzył, że nie ma powrotu do Komisji Trójstronnej i Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. - Wybijcie to sobie z głowy – podsumował. Jednocześnie zadeklarował, że „Solidarność” jest gotowa do dialogu na temat postulatów ale jedynie w rozmowach dwustronnych, zarówno z rządem jak i pracodawcami.

W dalszej części wystąpienia w kontekście sytuacji Stoczni Gdańsk wypomniał rządzącym brak polityki przemysłowej, brak reakcji na postulaty z wrześniowych dni protestów. Zarzucił również lekceważenie prawa społeczeństwa do wypowiadania się w drodze referendów obywatelskich, komentując w ten sposób odrzucenie wniosku o referendum w sprawie obowiązku szkolnego 6-cio latków. 

- Trwa nasz długi marsz, to nie koniec – zapowiedział. Potrzebny jest upór i konsekwencja. 

Oprócz regionu gdańskiego na manifestacji licznie pojawiły się grupy związkowców m.in. ze Szczecina, Koszalina, Słupska, Elbląga, Siedlec, Zielonej Góry.

Więcej na ten temat

Protest w Warszawie


Wiadomość tą wyświetlono 2088 razy.