Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 01 Październik 2023r.
Drukuj

Tegoroczne wojewódzkie uroczystości rocznicowe zorganizowane zostały w Gorzowie Wlkp. W kościele katedralnym odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. O wyjątkową oprawę nabożeństwa zadbały poczty sztandarowe ( nasz poczet też był obecny), kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej i harcerze. Homilię podczas mszy wygłosił ks. Stefan Regmunt biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Dla Polski trzeba pracować, trzeba budować pomyślność naszej Ojczyzny. Nie wystarczy o Polsce pięknie mówić, trzeba angażować się w życie społeczne - mówił duszpasterz do zgromadzonych w katedrze.

Druga część uroczystości odbyła się na Skwerze Wolności przy pomniku Józefa Piłsudskiego. - Cieszmy się codziennie wolną i niepodległą Polską - powiedział wojewoda Jerzy Ostrouch. - To nie prezent od losu, to miejsce, okupione wysiłkiem, oddaniem i ogromnym poświęceniem naszych przodków.  Dbajmy o to, by przyszłe pokolenia nie zapomniały komu zawdzięczamy swoje miejsce na ziemi - zaapelował wojewoda.

Podczas uroczystości na Skwerze Wolności nie zabrakło również apelu pamięci i salwy honorowej. W ten sposób oddano hołd poległym w walce o wolną Polskę. Wyjątkowym punktem programu było wypuszczenie w niebo 200 biało-czerwonych baloników. Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch wspólnie z harcerzami rozwiązali siatkę z balonami, a te poszybowały w niebo, wzbudzając zachwyt zgromadzonych na skwerze gości. Na koniec uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku bohatera  Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Również w ramach wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości w Gorzowie w bibliotece wojewódzkiej zostały wręczone odznaczenia państwowe. Zasłużonych mieszkańców województwa lubuskiego w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej odznaczał wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch.

 

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 2061 razy.